Przodkowie ludzi mogli używać narzędzi już ponad 3 miliony lat temu!

Naukowcy badający ewolucję zręczności dłoni rzucili nowe światło na początki posługiwania się narzędziami. Analiza kości dłoni australopiteków – przodków człowieka, którzy żyli ponad 3 miliony lat temu – sugeruje, że zdolność tworzenia i używania narzędzi mogła rozwinąć się na długo przed pojawieniem się rodzaju Homo. Badania wykazały, że australopiteki mogły posiadać umiejętności manualne, które pozwalały im manipulować przedmiotami w sposób zbliżony do późniejszych przodków człowieka.

Wyniki opublikowane w prestiżowym Journal of Human Evolution są oparte na analizie miejsc przyczepu mięśni na kościach dłoni trzech gatunków australopiteków. Badacze, porównując te struktury z dłońmi współczesnych małp człekokształtnych i ludzi, dostrzegli, że niektóre aspekty budowy dłoni australopiteków przypominają te, które umożliwiają zręczne manipulowanie przedmiotami. Odkrycie to jest kluczowe dla zrozumienia, jak kształtowały się umiejętności manualne u wczesnych przodków człowieka.

Chociaż współczesne małpy człekokształtne potrafią chwytać i manipulować przedmiotami, ich anatomia dłoni ogranicza precyzję tych ruchów. U ludzi natomiast wykształciły się dwie kluczowe cechy anatomiczne, które umożliwiają chwytanie, szczypanie i manipulację małymi przedmiotami z dużą dokładnością. To właśnie te różnice anatomiczne mogły być jednym z kluczowych czynników, które sprzyjały dalszemu rozwojowi technologii narzędziowej w linii człowieka.

Dyrektor działu Human Origins w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka, Tracy Kivell, podkreślił nowatorskość tych badań. Według niej analiza miejsc przyczepu mięśni na kościach dłoni australopiteków pokazuje, jak różne gatunki w odmienny sposób oddziaływały na środowisko, co miało bezpośredni wpływ na rozwój ich zdolności manualnych. Odkrycie to dostarcza kolejnych dowodów na to, że umiejętność posługiwania się narzędziami sięga jeszcze dalej w przeszłość, niż dotychczas sądzono.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Unikalna celtycka drewniana komora grobowa odkryta w Niemczech!

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E