Czy eksploracja kosmosu nam się opłaca?

Eksploracja kosmosu to najwspanialsze przedsięwzięcie, jakie kiedykolwiek podjęła ludzkość. Sięganie poza planetarną kołyskę, na której ewoluowaliśmy, stanowi logiczny krok w ewolucji rasy ludzkiej. Mówiąc krótko, przestrzeń kosmiczna to naprawdę „ostateczna granica”.

Opinia, że eksploracja wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi jest niewątpliwie po części prawdziwa. Prawdą jest także to, że istnieje wiele pilnych potrzeb, którymi należy się zająć teraz i tu. Ale aby rozwiązać wiele naszych wyzwań na Ziemi, wyjście poza granice planety, którą nazywamy domem jest jak najbardziej wskazane. I opłacalne.

Woda, żywność

Są duże populacje, które nie mają dostępu do czystej wody, rozprzestrzeniając choroby i infekcje. Czysta woda może wydawać się produktem powszechnym i darmowa w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ale tak nie jest w większości krajów świata. W rzeczywistości w nadchodzących dziesięcioleciach zmiany klimatyczne, które są nieodłącznym elementem życia na Ziemi, mogą nawet doprowadzić do całkowitej utraty świeżej wody pitnej w południowej Florydzie.

Dostęp do wody pitnej już teraz powoduje duże migracje ludzi na całym świecie. Jej brak może wkrótce stać się główną przyczyną wojen. W 2016 roku Indie doświadczyły znacznych niepokojów z tego powodu, a podobne demonstracje i zamieszki miały miejsce niedawno w Iranie. Tanie, łatwe w użyciu systemy filtracji wody, które są obecnie dystrybuowane ludziom na całym świecie, zostały opracowane z potrzeby NASA filtrowania wody w kosmosie.

Nasza żywność jest teraz znacznie bezpieczniejsza dzięki NASA. Koncepcja analizy zagrożeń i kluczowych punktów kontroli opracowana przez Pillsbury dla NASA zapobiegała zanieczyszczeniu żywności pakowanej do statku kosmicznego. Teraz agencje żywności na całym świecie używają tych samych technik, aby trzymać niebezpieczne mikroorganizmy z dala od żywności. Zanim trafi do sklepów.

Medycyna

Dzięki badaniom nad eksploracją kosmosu choroby serca można teraz leczyć za pomocą wszczepialnych aparatów, które działają jak miniaturowe defibrylatory. Laparoskopia, nowoczesna technika operacyjna została opracowana do wykonywania operacji w kosmosie. Umożliwia chirurgom pracę w obrębie ciała podczas oglądania na ekranie wideo, przy użyciu tylko małych nacięć.

Robotyka, AI

Roboty i sztuczna inteligencja opracowywane obecnie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i powrót ludzi na Księżyc zwiastują pojawienie się kolejnych technologii. Niewątpliwie z możliwością zastosowania ich na Ziemi. Pomagające osobom z fizycznymi niepełnosprawnościami, zmniejszające liczbę wypadków samochodowych i przydatne w niesieniu pomocy w przypadku katastrof.

Klimat

Aby w kosmosie mogła zamieszkiwać duża liczba ludzi, konieczne będzie zaprojektowanie systemów zdolnych do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery stacji kosmicznych i placówek planetarnych. Wiele z tej samej technologii, wykorzystywanej do oczyszczania powietrza na tych stacjach, można użyć w celu zmniejszenia skutków zanieczyszczeń naszej ziemskiej atmosfery.

Opracowano ogniwa słoneczne i technologie izolacyjne dla statków kosmicznych i przyszłej ludzkiej egzystencji poza rodzimą planetą. Z łatwością można je przystosować do użytku na macierzystej planecie. Przyczyniając się do zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.

Nauka

Rozwijanie i zachęcanie do eksploracji kosmosu bezpośrednio wspiera edukację naukową, zapewniając utalentowanym naukowcom drogę do zdobycia wykształcenia. Szkolenie naukowe zapewnia narzędzia do prezentacji dowodów i demaskacji fałszu.

Życie w XXI wieku i kolejnych, wymaga od nas skupienia się na realistycznych doniesieniach informacyjnych. A także nauczenia się oddzielania prawdy od interesownych wizji ideologicznych demagogów. Nauka dostarcza najlepszego dostępnego zestawu narzędzi do rozbrojenia pułapek pseudonauki i zakłamania.

Od pierwszych dni lądowania na Księżycu, poprzez lot helikoptera Ingenuity na Marsie, eksploracja kosmosu ekscytuje ludzi, łącząc nas jako gatunek i zachęcając najbardziej dociekliwych do badania otaczających nas światów.

Eksploracja kosmosu: koszty i zyski

W pewnym sensie agencje kosmiczne są ofiarą własnego sukcesu. Patrząc na wyniki wspaniałych misji, rodzi się naturalne przekonanie, że ​​eksploracja kosmosu wiąże się z ogromnym obciążeniem finansowym. Jednak rzeczywiste koszty są często dalekie od tego błędnego wyobrażenia.

NASA otrzymuje mniej niż pół procenta amerykańskiego budżetu federalnego, a tylko jedna czwarta z tego przeznaczana jest na planetologię. Cały budżet NASA (około 20 miliardów dolarów rocznie) jest w przybliżeniu równoważny kwocie, jaką Amerykanie wydają na wegańskie substytuty mięsa lub kostiumy na Halloween.

 Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dotacje paliw kopalnych na całym świecie osiągnęły w 2020 roku 5,9 biliona dolarów. W tym samym roku rządy na całym świecie wydały na eksplorację kosmosu około 82,5 miliarda dolarów. Tylko te dotacje dla samego przemysłu paliw kopalnych stanowią ponad 70-krotność inwestycji krajów w badania kosmosu.

Oczywiście Elon Musk za pośrednictwem SpaceX zainwestował w technologię znacznie więcej niż jakiekolwiek inne prywatne przedsięwzięcie kosmiczne. Projekt SpaceX jest bardzo udany, odważny i śmiały. Regularne wyprawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, są nieocenione w zdobywaniu doświadczenia niezbędnego do dalszych podróży międzygwiezdnych.   

Wizja Elona Muska, której owocem jest jej urzeczywistnienie, sprawi, że ludzie być może staną się w pełni międzyplanetarnym gatunkiem w ciągu zaledwie kilku nowych dziesięcioleci.

Przetrwanie rasy ludzkiej nie będzie już zależało od krótkowzrocznych przywódców, nieudolnej polityki gospodarczej i podsycanego strachem o przyszłość planety kreowaniem dziecięcych idoli, udających ekologicznych ekspertów. A od czego? Kto wie?

Czytaj także: Cuda w kosmosie! O takich odkryciach naukowcom się nie śniło!