Problem elektrośmieci spędza sen z powiek!

W trzeciej dekadzie 2022 roku elektrośmieci produkowane są na masową skalę. Pogoń za jak najnowszą i jak najmocniejszą elektroniką przekłada się na intensywną produkcję i sprzedaż nowych urządzeń. Wysłużony sprzęt natomiast stanowi obciążenie dla środowiska naturalnego. Omawiany problem był tematem Hackatonu, który odbył się w Centrum ElektroEkologii w Warszawie.

fot. Centrum ElektroEkologii w Warszawie

Hackaton w Centrum ElektroEkologii w Warszawie okazją do przemyśleń

W Hackatonie brały udział zespoły składające się z czterech uczniów i opiekuna. Zadaniem postawionym przed najmłodszymi było wymyślenie rozwiązania pozwalającego na rozwiązanie problemu elektrośmieci wśród młodzieży. Zespoły, które odznaczyły się najbardziej kreatywnym podejściem zostały zaproszone do finałowego etapu w Centrum ElektroEkologii w Warszawie. Podczas finału konkursowe idee zostały dopracowane pod okiem ekspertów.

Decyzją jury, najciekawszą propozycję przedstawiły uczennice z Bednarskiej Szkoły Realnej. Ich pomysł to ELEKONCERTY – grywalizacja, czyli połączenie zbiórek elektrośmieci z działaniami edukacyjnymi oraz koncertami. W nagrodę otrzymały smartfony Galaxy A32 oraz możliwość wzięcia udziału w półfinale II edycji programu Solve for Tomorrow.

II i III miejsca zajęły w kolejności uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie z pomysłem na event połączony z grywalizacją między szkołami oraz z XXII Liceum Ogólnokształcącego im. Jose Marti w Warszawie, którzy przedstawili system inteligentny recycle-boxów. Takie Hackatony to dobry sposób na pobudzenie pro-ekologicznych postaw wśród najmłodszych.

Czytaj też: Pożegnamy Microsoft Office? Nadchodzi rebranding!

Partnerami Hackathonu byli: Cyfrowy Dialog, UNEP/GRID-Warszawa oraz CIC Warsaw. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, czy podobają się Wam takie inicjatywy.

Grafika tytułowa: Centrum ElektroEkologii w Warszawie