Prezes YouTube rezygnuje z funkcji

Susan Wojcicki, która przez ostatnie dziewięć lat kierowała największym na świecie serwisem wideo, rezygnuje ze stanowiska.

Posadę po niej obejmie jej długoletni zastępca, Neal Mohan.

W liście wysłanym do pracowników YouTube Wojcicki wyjaśnia powody swojego odejścia:

„Dziś, po prawie 25 latach, zdecydowałem się wycofać ze swojej roli szefa YouTube i rozpocząć nowy rozdział poświęcony mojej rodzinie, zdrowiu i osobistym projektom, które mnie pasjonują.

W czasie jej szefowania YouTube stawał się coraz ważniejszy dla Google, które kupiło witrynę w 2006 roku. A także dla całego holdingu Alphabet.  W 2022 roku YouTube wygenerował ponad 10 procent całkowitego dochodu z reklam holdingu – 29,2 miliarda dolarów.

Odejście Wojcicki jest symboliczne dla Google’a , a także dla całej branży nowych technologii. Od lat jest jedną z nielicznych kobiet prowadzących ogromny biznes technologiczny. Była integralną częścią powstania Google. W 1998 roku wynajęła swój garaż w Dolinie Krzemowej współzałożycielom Larry’emu Page’owi i Sergeyowi Brinowi. Rok później dołączyła do firmy jako szesnasty pracownik.

„Susan zajmuje wyjątkowe miejsce w historii Google i wniosła niesamowity wkład w produkty używane przez ludzi na całym świecie” – napisali Page i Brin. „Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystko, co zrobiła przez ostatnie 25 lat”.

Wojcicki zaczynała w Google, zajmując się marketingiem, pomagała budować biznes reklam online. Prowadziła także usługę wideo firmy, próbując konkurować z YouTube. W końcu doradziła Google, aby kupić witrynę.

Podczas swojej kadencji jako prezes YouTube postawiła sobie za cel zwiększenie dostępności serwisu dla reklamodawców. Jednocześnie starając się skłócić ogromną i niesforną grupę twórców wideo, którzy zasilają witrynę.

Czytaj także: Więcej niepomijalnych reklam na YouTube