Prawie milion recenzji na TripAdvisor w 2020 roku to fałszywki

Druga edycja raportu dotyczącego transparentności firmy pokazuje, że warto być czujnym, jeśli chodzi o recenzje w internecie.

Serwis agregujący recenzje turystyczne, TripAdvisor, dla wielu internautów jest ważnym punktem planowania dłuższych i krótszych wycieczek. Co więcej, badania pokazują, że internetowe opinie w przytłaczającej większości traktujemy na równi z osobistymi rekomendacjami znajomych – ufa im ponad 90% z nas. To jednak rodzi też pewne wypaczenia i zmusza do większej czujności. Jak pokazuje najnowszy raport TripAdvisora, prawie 4% wszystkich opinii opublikowanych w ubiegłym roku w serwisie zostało zweryfikowanych jako oszustwo lub naginanie regulaminu. 

Czytaj też: Zdjęcia ze smartfona to “brudne dane”, które wpływają na klimat

W trakcie pandemii koronawirusa odnotowano m.in duży wzrost opłacanych recenzji, których autorzy w dużej części pochodzą z Indii – i zazwyczaj nie mają nic wspólnego z miejscami, o których piszą. TripAdvisor usunął w ubiegłym roku podobne opinie z turystycznych destynacji w 131 krajach z całego świata. Serwis zapewnia jednak, że prawie 70% z nich udaje się wyłapać jeszcze przed publikacją w serwisie – wszystko za sprawą dedykowanego algorytmu moderacji. 

Fałszywki lub dzieła botów to nie jedyne treści, które znikają z TripAdvisora w czasie pandemii. Podobny los czeka też m.in posty zachęcające do lekceważenia obostrzeń związanych z pandemią, a także teksty o zabarwieniu rasistowskim, w których znajdziemy takie słowa kluczowe jak “Chiny” czy “Wuhan”.