Prawdziwy tunel czasoprzestrzenny już za cztery lata?

Podróże poprzez tunele czasoprzestrzenne to popularny motyw w twórczości science fiction. W rzeczywistości nikt nigdy nie stworzył prawdziwego tunelu ani nie zidentyfikował go we wszechświecie.

To już niedługo może się zmienić! Hatim Salih, fizyk kwantowy i honorowy pracownik naukowy Quantum Engineering Technology Labs Uniwersytetu w Bristolu, twierdzi, że opracował sposób na osiągnięcie tego celu.

„Wyobraź sobie, że czyjaś świadomość, podobnie jak silna sztuczna inteligencja, jest kopiowana do obiektu kwantowego” – powiedział Salih w rozmowie z serwisem Vice.

Naukowiec planuje skonstruować pierwszy w swoim rodzaju tunel czasoprzestrzenny, po którym można przejść, za pomocą specjalnego rodzaju komputera kwantowego.

„Najważniejsze jest to, że wykorzystuje obecną technologię i obecnie dostępne komponenty” — dodał Salih. „Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych trzech do czterech lat zbudujemy to coś”.

U podstaw nowego eksperymentu leży zasada ukuta przez Saliha jako „kontrportacja”. Słowo powstało z połączenia „kontrfaktycznych” i „transport”.

Kontrportacja umożliwiłaby naukowcom wysyłanie światła przez kwantowy system tuneli czasoprzestrzennych zamrożonych w stanie „wyłączonym” poprzez ciągłą obserwację. Tymczasem na drugim końcu tunelu czasoprzestrzennego naukowcy mogli zrekonstruować światło bez wysyłania elektryczności lub cząstek.

„Kontraportacja daje ostateczny cel, jakim jest odtworzenie obiektu w przestrzeni, ale możemy zweryfikować, czy nic nie umknęło” – wyjaśnił Salih.

Koncentruje się on obecnie na zbudowaniu komputera, który może z powodzeniem przeprowadzić kontraportację. Taki sprzęt znacznie różni się od dzisiejszych komputerów kwantowych.

Informacje na temat badania zostały opublikowane w czasopiśmie Quantum Science and Technology.

Czytaj także: Czarna dziura zwróciła resztki gwiazdy