Pozostałości największego statku Wikingów pod lupą naukowców

Minęło 150 lat od czasu, gdy po raz pierwszy wykopano kopiec grobowy Myklebust, odsłaniając ślady ogromnego statku wikingów. Teraz archeolodzy powrócili na to miejsce.

Młody archeolog Anders Lorange 150 lat temu prowadził wykopaliska na tym kopcu i odkrył więcej nitów okrętowych, niż mógł przewieźć do Bergen. Udało mu się wtedy ich zabrać około 700.

W zeszłym tygodniu, gdy archeolodzy ponownie odwiedzili kopiec grobowy Myklebust, odkryli kolejne dwa stosy nitów okrętowych. Lorange pozostawił ponad 600 nitów, które czekały na przyszłych archeologów, zanim ponownie zapieczętował kopiec.

Morten Ramstad, kierownik projektu wykopaliskowego i szef Sekcji Zarządzania Dziedzictwem Kulturowym Uniwersytetu w Bergen szacuje, że odkopano zaledwie jedną czwartą kopca, co oznacza, że łączna liczba nitów użytych w tym statku może przekroczyć 5000.

– Te nity dostarczą nam kluczowych informacji o typie statku, jego długości i funkcji, jaką pełnił. Są kluczowe dla nowego zrozumienia tego statku, w którym ponad 1200 lat temu pochowano wodza – powiedział Ramstad, cytowany w komunikacie.

Uważa się, że statek Myklebust jest najdłuższym statkiem Wikingów w Norwegii. Opiera się na liczbie i rozmiarze nitów okrętowych, a także 42 guzach tarcz znalezionych przez Lorange’a.

Zgrubienia tarczy to centralna część tarczy, do której przymocowany jest uchwyt. Ta część jest zazwyczaj jedynym zachowanym elementem, ponieważ reszta tarczy, wykonana z drewna, gnije. Archeolodzy znaleźli również kilka dodatkowych zgrubień tarczy podczas wykopalisk w zeszłym tygodniu.

Datę powstania statku Lorange oparł na znalezionych artefaktach, określając ją na koniec IX wieku.

Teraz będziemy mieli dokładniejsze datowanie, co pozwoli nam umieścić ten statek w szerszym kontekście wikingów i powiązać go z innymi wydarzeniami historycznymi – powiedział Ramstad.

Badania georadarowe wskazały na prawdopodobną obecność większej liczby grobów w kurhanie Myklebust. Wokół stanowiska archeolodzy odkryli również dodatkowe groby – zarówno kurhany, jak i groby płaskie (nieoznakowane) – a także osadę z epoki wikingów.

Źródło: sciencenorway.no

Czytaj też: Ogromna osada z epoki brązu odkryta w Wietnamie

Grafika tytułowa: Óscar CR / Pixabay