Powstanie teleskop na niewidocznej stronie Księżyca
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła wstępne zaproszenie dla zainteresowanych podmiotów do składania wniosków dotyczących budowy radioteleskopu, który miałby zostać zbudowany po niewidocznej stronie Księżyca.
Astrophysical Lunar Observatory (ALO) zostało po raz pierwszy zbadane pod kątem ewentualnego włączenia do programu Terrae Novae 2030+ ESA już w 2021 r. Inicjatywa ma na celu zbudowanie interferometru niskiej częstotliwości po drugiej stronie Księżyca. System ten wykorzystuje szereg anten rozłożonych na dużej odległości, które współpracują ze sobą, aby symulować pojedynczy duży radioteleskop.
Podstawową zaletą budowy radioteleskopu po drugiej stronie Księżyca jest to, że byłby on chroniony przed zakłóceniami radiowymi z Ziemi. Ta zaleta wiąże się jednak ze znacznymi wyzwaniami – czytamy na portalu.
W ceku zbudować interferometru niskiej częstotliwości o dużej powierzchni po drugiej stronie Księżyca, każda z anten, z których się składa, musi zostać przetransportowana na Księżyc. Następnie musi zostać rozmieszczona na powierzchni Księżyca. W rezultacie antena używana w tym celu będzie musiała być jak najmniejsza i jak najlżejsza.
Kompaktowe anteny księżycowe
W ubiegłym tygodniu tj. 18 października ESA opublikowała zaproszenie do zgłaszania się zainteresowanych podmiotów do opracowania kompaktowych anten niskiej częstotliwości do rozmieszczenia na powierzchni Księżyca. Oprócz samej anteny, zaproszenie wymaga zbadania możliwych rozwiązań dla rozmieszczenia anten. Możliwe rozwiązania dostarczone przez ESA obejmowały m.in. nadmuchiwane struktury, drukowane anteny i rozkładane wysięgniki.
Zgodnie z wezwaniem, celem jest jednoczesne dostarczenie na powierzchnię Księżyca kilkuset anten na pokładzie lądownika księżycowego Argonaut należącego do agencji – czytamy także.
Argonaut jest rozwijany jako wielozadaniowy lądownik, który ma być w stanie przenosić ładunki o masie do 1800 kilogramów na powierzchnię Księżyca. Pierwszy lot Argonauta jest spodziewany w 2031 roku na pokładzie rakiety Ariane 6.
Źródło: europeanspaceflight.com
Czytaj też: Konstelacja 1500 małych satelitów 5G znajdzie się na niskiej orbicie
Grafika tytułowa: Andrew Hughes / Unsplash