Powstanie pierwszy komercyjny port kosmiczny

Firma Arkisys Inc, na zamówienie Sił Kosmicznych USA, kosztem 1,6 miliona dolarów zbuduje samodzielną 3-osiową stabilizowaną platformę satelitarną o nazwie „The Port”.

Będzie to jedna z pierwszych platform orbitalnych, które będą prowadzić działalność komercyjną. Kosmiczna stacja serwisowa może być używany do montażu i uzupełniania zaopatrzenia satelitów i zestawiać działające satelity z innej platformy. Jest to nowy sposób ponownego wykorzystania platform technologicznych do stworzenia pierwszego w pełni zrobotyzowanego miejsca docelowego na orbicie Ziemi.

Dave Barnhart z Arkisys Inc. powiedział, że ta platforma otwiera zupełnie nowe możliwości działań prowadzonych na orbicie. Umożliwi zmianę misji podczas lotu, manipulację z dużą dokładnością i montaż złożonych obiektów.

„Dzięki unikalnemu procesowi SBIR, zajmiemy się wykorzystaniem zasobów do tworzenia nowych platform lub ich modyfikowania, zamiast tylko budować nowe”. Powiedział Talbot Jaeger, CTO w Novawurks, firmy współpracującej z Arkisys.

„Port zademonstruje platformę do stworzenia systemu kosmicznego od części do elementu operacyjnego. [Z dumą] wspieramy Arkisys naszym unikalnym systemem HISat, aby przeprowadzić demonstrację na pełną skalę” – dodał.

Arkisys Inc. jest wiodącym w branży dostawcą zaawansowanej architektury statków kosmicznych, struktur i rozwiązań platformowych. Jego celem jest wyprodukowanie pierwszej długoterminowej platformy kosmicznej o całkowicie skalowalnej architekturze. Będzie ona dostarczać różnorodne usługi dla rosnącej bazy klientów handlu kosmicznego począwszy od 2024 roku.

Czytaj także: Czy podbój kosmosu jest opłacalny?

Fot. arkisys.com