Powstała pierwsza rozciągalna i wodoodporna bateria, przyszłość urządzeń ubieralnych

Po wprowadzeniu na szeroką skalę elastycznych odpowiedników z cynku i dwutlenku manganu, baterie jonowo-litowe będą musiały odejść do lamusa.

O rosnącym zapotrzebowaniu na nie tylko pojemne, ale także elastyczne i wszechstronne baterie nie musimy was przekonywać – wysyp składanych telefonów czy coraz bardziej zaawansowanych urządzeń ubieralnych (wearables) mówi sam za siebie. Naukowcy z University of British Columbia w Vancouver opracowali właśnie baterie, które dla tego segmentu mogą okazać się rewolucyjne, bo można je zgniatać, rozciągać, a nawet prać. 

Naukowcy opisali swój eksperyment w artykule opublikowanym w czasopiśmie Advanced Energy Materials. By wykonać elastyczną baterię, odmienną od dotychczasowych, wykorzystujących tradycyjną zewnętrzną obudowę, zespół stworzył kilka bardzo cienkich warstw syntetycznych polimerów zintegrowanych z komponentami akumulatora — cynkiem i dwutlenkiem manganu — i wtłoczonych do wnętrza obudowy wykonanej z tego samego polimeru. 

Czytaj też: Xiaomi zapowiada ważną zmianę! Smartfony będą pracowały dłużej?

Dr. Ngoc Tan Nguyen, jeden z członków zespołu pracującego nad rozwiązaniem podkreślił, że stworzenie rozciągliwych baterii pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed producentami urządzeń ubieralnych, to do tej pory żadne z rozwiązań nie mogło pochwalić się odpornością na wodę, co przy zastosowaniach w codziennych warunkach ma szczególne znaczenie. W przypadku rozciągliwej baterii jest inaczej – do tej pory wytrzymała ona 39 cykli prania, a naukowcy chcą jeszcze poprawić ten wynik w czasie udoskonalania technologii. 

Wykorzystane materiały charakteryzują się niską ceną, wdrożenie rozwiązania na szeroką skalę nie będzie więc kosztowne i nie powinno odbijać się na cenach urządzeń. Kanadyjscy naukowcy, którzy już zdobyli uwagę firm komercyjnych, podkreślają też, że cynk i dwutlenek manganu są bezpieczniejsze dla niż akumulatory litowo-jonowe w przypadku ich uszkodzenia – co w jeszcze większych stopniu może wieszczyć świetlaną przyszłość dla ich rozwiązania. 

Żródło: Biv.com, CBC, zdjęcie: UBC/Twitter