Powietrzna elektryczna taksówka jak rybitwa

Firmy Blade Air Mobility i BETA Technologies przetestowały w Nowym Jorku swój pierwszy pojazd elektryczny, czyli taksówkę powietrzną.

Dwie potęgi w branży lotniczej, Blade i Joby Aviation, nawiązały współpracę, aby zrewolucjonizować podróże lotnicze, udostępniając do użytku komercyjnego latające taksówki. Owe pojazdy łączą możliwości latania samolotem z pionowym startem w stylu helikopterów lub niektórych myśliwców.

Oprócz tworzenia nowych możliwości w zakresie przemieszczania się z jednej strony miasta na drugą bez znacznych opóźnień w ruchu, Blade serwuje również możliwości utrzymywania połączeń z innymi miejscami docelowymi, takimi jak chociażby lotnisko JFK. Ponadto koncern organizuje loty transportowe związane z przeszczepami narządów.

Prace nad ALIA-250 EVA – BETA Air Taxi trwają już prawie trzy lata. Wpływ na konstrukcję miał ptak o nazwie rybitwa popielata. Migruje on dalej niż jakikolwiek inny gatunek ptaków, odwiedzając każdy zakątek Ziemi. Zainspirował więc zespół BETA do skonstruowania najbardziej wydajnej metody latania, aby pasażerowie mogli migrować w dowolne miejsce.

Taksówka powietrzna ma występować w dwóch wersjach – jedna przeznaczona jest dla ładunków, a druga dla pasażerów. Blade zapoczątkowuje przyszłość transportu miejskiego planując uruchomienie w kwietniu 20 najnowocześniejszych elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania (eVTOL) na trasach w USA.

Wyposażony w potężny, rozproszony układ napędowy z napędem bezpośrednim, który może osiągnąć 250 NM w zaledwie 50 minut ładowania, eVTOL zrewolucjonizuje podróże lotnicze – zarówno dla pasażerów, jak i towarów.

Opracowano również specjalną wersję cargo. Jest wyposażona w 60 metrów kwadratowych przestrzeni transportowej. Spółka planuje również instalację infrastruktury ładowania, niezbędnej w procesie oddania pojazdów do eksploatacji.

Blade może dokonać ogromnego skoku w przyszłość transportu, wprowadzając elektryczne samoloty do miast na całym świecie.

Według Kyle’a Clarka, założyciela i dyrektora generalnego Beta: „Współpraca stanowi ważny krok w kierunku naszej misji zapewniania pasażerom niesamowitych wrażeń z podróży samolotem po mieście”.

Czytaj także: Pierwszy w pełni elektryczny eVTOL z Chin