Pierwszy w pełni elektryczny eVTOL z Chin

Największa w Azji firma produkująca latające samochody w Azji XPENG AEROHT, zaprezentowała w Chinach najnowszą wersję pierwszego na świecie w pełni elektrycznego latającego samochodu pionowego startu i lądowania (eVTOL).

„Zaprojektowany zarówno do lotu powietrznego, jak i jazdy po drodze, latający samochód jest wygodnie wyposażony w elegancki system składania rotora. Zapewnia on płynną rozmowę między jazdą a lataniem. Jest wyposażony w nowy system sterowania lotem. Wyposażony w funkcje sterowania odporne na awarie i dwusilnikowy system zapasowy, aby zapewnić bezpieczeństwo”. Pisze firma w oświadczeniu.

Model jest podobny do poprzedniej poziomej wersji dwuwirnikowej, ale został zoptymalizowany pod kątem wyposażenia w nową rozproszoną konfigurację wielowirnikową. Wprowadzono także modyfikacje systemu, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo i niezawodność lotu.

Podczas jazdy eVTOL działa jak każdy konwencjonalny samochód. Przechodząc w tryb samolotowy prototyp XPENG AEROHT jest pilotowany za pomocą kierownicy i prawej dźwigni zmiany biegów.

Jego elementy sterujące mogą być używane do poruszania się do przodu i do tyłu, wykonywania skrętów, wznoszenia, unoszenia i opadania. Dzięki temu, jeśli tylko przepisy i odpowiednie regulacje pozwalają, może startować i lądować pionowo. Może latać nad zatorami komunikacyjnymi, przeszkodami i na krótkich dystansach.

Czytaj także: Nieziemski eVTOL Hyundaia