Potężny rozbłysk słoneczny na zakończenie 2024 roku
W niedzielę, 29 grudnia, Słońce wyemitowało rozbłysk słoneczny klasy X1,1, jeden z najpotężniejszych typów eksplozji słonecznych, który może okazać się ostatnim dużym rozbłyskiem w 2024 roku. Zjawisko miało miejsce w północno-zachodnim regionie Słońca, zwróconym w stronę Ziemi. W wyniku tego rozbłysku doszło do silnego zaciemnienia radiowego w niektórych częściach globu, jak podało Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej NOAA (SWPC).
Koronalne wyrzuty masy (CME) to ogromne erupcje materii słonecznej, które w przypadku trafienia w Ziemię mogą wpływać na naszą planetę na kilka sposobów. Choć mogą one przyczynić się do intensyfikacji zjawisk zorzy polarnej, zwłaszcza podczas obchodów Nowego Roku, to ich najgroźniejszym efektem jest zakłócanie pracy satelitów oraz infrastruktury energetycznej, co może wywołać poważne trudności w komunikacji i dostawach energii.
Pomimo że rozbłysk X1.1 był jednym z najpotężniejszych w swoim rodzaju, nie jest on jednak największym tego typu wydarzeniem w 2024 roku. Tytuł najpotężniejszego rozbłysku należy do rozbłysku słonecznego X9, który miał miejsce 3 października. Był to trzeci co do wielkości rozbłysk od 2011 roku i piąty od 2005 roku, co podkreśla niezwykłą aktywność słoneczną w mijającym roku.
Obserwacje rozbłysku X1.1 były prowadzone za pomocą satelity meteorologicznego GOES-16, który umożliwia dokładne monitorowanie zjawisk słonecznych i ich wpływu na Ziemię. Naukowcy nieustannie analizują te wydarzenia, by lepiej przewidywać ich skutki i chronić naszą technologię przed ich destrukcyjnymi efektami.
Źródło: space.com
Czytaj też: NASA zmienia datę startu kolejnej załogi na ISS
Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash