Portugalia stawia na niezależność kosmiczną. Iceye dostarczy satelitę SAR i wesprze lokalny przemysł!

Firma Iceye, znana z dostarczania zaawansowanych rozwiązań w zakresie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem technologii radarowej SAR, podpisała strategiczną umowę z Siłami Powietrznymi Portugalii. Kontrakt przewiduje przekazanie satelity SAR wraz z segmentem naziemnym i anteną, co stanowi ważny krok w budowaniu niezależnych zdolności kosmicznych tego iberyjskiego państwa. Projekt będzie realizowany we współpracy z CTI Aeroespacial – spółką joint venture utworzoną przez wojsko oraz ośrodek inżynieryjny CEiiA.

Realizacja umowy obejmuje nie tylko dostawę sprzętu, ale także transfer know-how, który ma umożliwić rozwój kompetencji Portugalii w zakresie projektowania i obsługi systemów satelitarnych. Satelita od Iceye ma być jednym z pierwszych elementów portugalskiego wkładu w międzynarodową konstelację Atlantic – system małych satelitów dedykowanych monitorowaniu środowiska i szybkiej reakcji na katastrofy naturalne. Współpraca z CTI Aeroespacial ma także na celu rozbudowę infrastruktury przemysłowej w kraju.

Inicjatywa Atlantic, w której liderami są Portugalia i Hiszpania, wpisuje się w szerszy europejski trend wzmacniania zdolności do niezależnej obserwacji Ziemi, uzupełniając działające już systemy jak Copernicus. Dzięki wysokiej częstotliwości pozyskiwania danych, satelity SAR mają zapewniać rzetelną informację bez względu na warunki pogodowe czy porę dnia, co jest kluczowe w sytuacjach kryzysowych, takich jak pożary, powodzie czy wycieki przemysłowe.

Równolegle z ogłoszeniem kontraktu Iceye i CTI Aeroespacial podpisały memorandum o współpracy, które zakłada powołanie zakładu montażu satelitów na terenie Portugalii. Dokument ten stanowi fundament długoletniego partnerstwa w ramach narodowej strategii Portugal’s 2030 Space Strategy, mającej na celu uniezależnienie kraju od zewnętrznych dostawców technologii kosmicznych i rozwój własnych zasobów badawczo-przemysłowych.

Dla Iceye umowa z Portugalią to kolejny krok w ekspansji globalnej – od 2018 roku firma umieściła na orbicie 48 satelitów SAR, z czego część stanowi jej własną konstelację, a reszta została dostarczona klientom komercyjnym i rządowym. W 2025 roku fiński lider planuje wystrzelenie nawet 20 nowych jednostek, co pokazuje rosnące zapotrzebowanie na precyzyjne dane radarowe w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Źródło: Iceye

Czytaj też: Zarządzania kryzysowe oparte o zaawansowaną technologię satelitarną Iceye

Grafika tytułowa: dlsd cgl / Pixabay