Polsko-luksemburska współpraca na orbicie

Creotech Instruments podpisał porozumienie z luksemburską spółką Odysseus Space SA, specjalizującą się w komunikacji laserowej między przestrzenią kosmiczną a Ziemią. Dokument otwiera drogę do rozmów na temat budowy konstelacji satelitarnych dla klientów przemysłowych i wojskowych. Współpraca ma na celu integrację platformy HyperSat, rozwijanej przez Creotech, z zaawansowaną technologią komunikacji optycznej Odysseus Space.

Jednym z kluczowych produktów Odysseus Space jest „Cyclops” – system pozwalający na przesyłanie danych z prędkością do 10 Gbps. Spółka planuje do 2026 roku stworzenie globalnej sieci optycznych stacji naziemnych, które będą w stanie odbierać do 1 TB danych dziennie. Technologia ta ma na celu zapewnienie ultraszybkiego i bezpiecznego transferu informacji, eliminując ograniczenia tradycyjnych systemów radiowych.

Komunikacja optyczna, w przeciwieństwie do fal radiowych, pozwala na tworzenie wąskopasmowych, trudnych do przechwycenia połączeń między satelitami oraz stacjami naziemnymi. Może być także wykorzystywana do przesyłania kluczy szyfrujących w systemach kwantowych. Rozwiązania te znajdą zastosowanie nie tylko na orbicie Ziemi, ale również w przyszłych misjach księżycowych i eksploracji dalekiego kosmosu.

Creotech Instruments konsekwentnie rozwija swoje kompetencje w obszarze technologii satelitarnych i kwantowych. W 2024 roku firma przeprowadziła testy swojego pierwszego mikrosatelity EagleEye, a w 2025 planuje wyniesienie trzech kolejnych jednostek w ramach projektu PIAST. Spółka aktywnie uczestniczy także w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej, m.in. Plasma Observatory i Pan Twardowski, oraz dąży do integracji komunikacji satelitarnej z sieciami 5G NTN.

Źródło: Creotech Instruments

Czytaj też: NASA i SpaceX przyspieszają loty na ISS

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash