Polsko-fińska firma satelitarna rozpoczęła współpracę z NATO

ICEYE, światowy lider w dostarczaniu obrazowania radarowego SAR (z syntetyczną aperturą), ogłosił nawiązanie strategicznego partnerstwa z NATO. Firma będzie dostarczać dane satelitarne do Centrum Sytuacyjnego (SITCEN) w kwaterze głównej Sojuszu. Współpraca ma na celu wzmocnienie zdolności NATO do szybszego i dokładniejszego reagowania na zagrożenia dzięki analizom opartym na danych z obserwacji Ziemi.

Dzięki dostępowi do danych SAR generowanych przez satelity ICEYE, NATO zyskuje możliwość całodobowej obserwacji dowolnego punktu na świecie, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. To istotne w kontekście wzrastającej roli technologii kosmicznych w bezpieczeństwie i działaniach operacyjnych. Nowoczesne rozwiązania ICEYE przyspieszą proces oceny sytuacji i podejmowania decyzji.

Jest to pierwsze tego typu porozumienie pomiędzy ICEYE a kwaterą główną NATO. Dotychczas firma współpracowała z wieloma rządami i agencjami na całym świecie, w tym z państwami sojuszniczymi. Nowe partnerstwo z NATO jest kolejnym krokiem w kierunku integracji komercyjnych zasobów kosmicznych z działaniami obronnymi.

ICEYE zarządza największą na świecie konstelacją satelitów SAR, oferując nieprzerwaną i globalną dostępność danych. Do tej pory firma umieściła na orbicie 48 satelitów, które wykorzystywane są zarówno przez ICEYE, jak i jej klientów, w tym instytucje rządowe i organizacje międzynarodowe.

Dynamiczny rozwój sektora kosmicznego sprawia, że prywatne firmy odgrywają coraz istotniejszą rolę w systemach bezpieczeństwa. Współpraca ICEYE z NATO to przykład na to, jak zaawansowane technologie z sektora prywatnego mogą wspierać działania sojuszu w zakresie monitorowania zagrożeń i reagowania kryzysowego.

Źródło: Iceye

Czytaj też: Zarządzania kryzysowe oparte o zaawansowaną technologię satelitarną Iceye

Grafika tytułowa: Clker-Free-Vector-Images / Pixabay