Polskie firmy tworzą technologię tankowania satelitów na orbicie
Warszawska spółka technologiczna PIAP Space ogłosiła rozpoczęcie projektu INORT (In-Orbit Refuelling Technology for Unprepared and Prepared Satellites). Celem projektu jest opracowanie mapy drogowej technologii umożliwiającej tankowanie satelitów na orbicie, co ma znacząco wydłużyć ich czas eksploatacji oraz zredukować koszty związane z ich zastępowaniem. Projekt jest finansowany z polskiej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i realizowany we współpracy z dwoma centrami Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
Innowacyjne rozwiązanie z Polski
Technologia opracowywana w ramach projektu INORT ma na celu rozwiązanie problemu wycofywania satelitów z eksploatacji z powodu braku paliwa, pomimo ich pełnej funkcjonalności. Projekt zakłada stworzenie kompleksowej mapy drogowej dla usługi tankowania na orbicie, obejmującej wszystkie niezbędne technologie i komponenty, takie jak operacje zbliżeniowe, dokowanie, serwisowanie oraz bezpieczne oddalanie się od obiektu. W ramach projektu zostaną opracowane m.in. systemy dokowania z obiektami nieodpowiadającymi, chwytaki serwisowe oraz systemy sterowania ramionami robotycznymi.
Realizację projektu INORT wspierają Centrum Technologii Kosmicznych oraz Centrum Technologii Bezzałogowych z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Pierwsze z nich odpowiada za opracowanie technologii ponownego tankowania, w tym mechanicznych przyłączy oraz procedur transferu materiału pędnego. Drugie centrum zajmuje się aspektami energetycznymi misji serwisowej, czujnikami optoelektronicznymi potrzebnymi do lokalizacji satelity klienta oraz manewrami kosmicznymi podczas dokowania. „Możliwość tankowania na orbicie jest kluczowa dla przyszłej eksploracji kosmosu, a technologie opracowane w ramach INORT będą mogły być zastosowane zarówno w obecnych, jak i przyszłych modelach satelitów” – podkreślił Paweł Surmacz, kierownik Sekcji Napędów Satelitarnych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
Czytaj też: Łazik Perseverance odkrył intrygującą skałę marsjańską. Było tam życie?
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E