Polska i Japonia dołączą do amerykańskiej wojskowej sieci satelitarnej

Oba kraje zawarły nowe umowy ze Stanami Zjednoczonymi w celu uzyskania dostępu do satelitarnego systemu Wideband Global Satcom (WGS).

Japonia i Polska mają uzyskać dostęp do amerykańskiej sieci satelitarnej Wideband Global Satcom (WGS), co oznacza strategiczne rozszerzenie systemu, z którego obecnie korzystają Stany Zjednoczone i kilka innych krajów partnerskich.

Przedstawiciele władz stwierdzili, że włączenie nowych partnerów odzwierciedla rosnące znaczenie komunikacji kosmicznej dla koordynacji i reagowania działań wojskowych, ponieważ globalne napięcia coraz bardziej rozprzestrzeniają się na przestrzeń kosmiczną.

Satelity WGS, zbudowane przez Boeinga i obsługiwane przez US Space Force, zapewniają usługi komunikacyjne o dużej przepustowości dla operacji wojskowych. Z 10 satelitami na orbicie geostacjonarnej Ziemi, WGS jest kręgosłupem amerykańskiej łączności wojskowej – czytamy na portalu.

Pierwszego satelitę WGS-1 wystrzelono w 2001 r. Najnowsze satelity, WGS-11 i WGS-12, zostaną wystrzelone odpowiednio w 2025 i 2027 r. Będą one stanowić główne punkty dostępowe dla Japonii i Polski zgodnie z ich ostatnimi umowami.

Japonia i Polska dołączają do koalicji WGS, do której należą Australia, Kanada, Dania, Luksemburg, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia i Czechy, a także inne kraje NATO, które korzystają z systemu WGS w razie potrzeby. WGS pozwala także uczestniczącym krajom dzielić koszty rozwoju i utrzymania satelity, zmniejszając obciążenie finansowe Stanów Zjednoczonych. Na przykład Australia sfinansowała satelitę WGS-6, podczas gdy konsorcjum innych sojuszników przyczyniło się do WGS-9 i pomogło sfinansować start WGS-11.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Kolejni naukowcy na stacji kosmicznej Tiangong

Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay