Polscy studenci w finale IFEC 2025. Jako pierwsi w historii będą reprezentować Polskę!

Zespół studentów Politechniki Warszawskiej osiągnął historyczny sukces, zdobywając miejsce w finale prestiżowego konkursu International Future Energy Challenge 2025. To pierwszy raz, gdy reprezentanci Polski zakwalifikowali się do tego globalnego wydarzenia, organizowanego dla najlepszych zespołów akademickich z zakresu energoelektroniki. Udział studentów z PW to dowód na rosnące znaczenie krajowych uczelni technicznych na arenie międzynarodowej.

Za przygotowanie projektu odpowiadają członkowie kół naukowych DREN i PEPA RG działających przy Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego PW. Ich zadaniem było zaprojektowanie nowoczesnego przekształtnika DC-DC, który sprosta restrykcyjnym wymaganiom technicznym: napięcie wejściowe 400 V, wyjście 20–150 V, moc 1,5 kW i niski poziom tętnień. Projekt został wysoko oceniony podczas półfinału, który odbył się 16 marca 2025 roku w Atlancie podczas konferencji APEC.

Innowacyjne rozwiązanie techniczne – izolowany przekształtnik DC-DC o wysokiej sprawności, niskich zakłóceniach i bardzo szybkim czasie reakcji na zmiany obciążenia – powstało w laboratorium Instytutu PW pod opieką prof. Jacka Rąbkowskiego. Zespół studentów znalazł się wśród ośmiu finalistów konkursu, pokonując wiele renomowanych uczelni z całego świata. To wyróżnienie nie tylko dla uczelni, ale i dla całej polskiej nauki.

Finał IFEC 2025 odbędzie się w lipcu na Tajwanie, w Narodowym Uniwersytecie Technologicznym w Tajpej. Polacy staną do rywalizacji z zespołami z Belgii, Niemiec, USA, Serbii, Indii oraz Tajwanu. Opracowane przez uczestników urządzenia zostaną poddane szczegółowym testom, które sprawdzą ich wydajność, trwałość oraz zgodność z założeniami technicznymi.

W skład reprezentacji Politechniki Warszawskiej wchodzą Adrian Ośka, Adrianna Machulak, Błażej Skrzypkowski, Jakub Pykacz, Krzysztof Kalinowski, Michał Ptak, Paweł Wodzyński, Przemysław Kinasz i Tomasz Zakrzewski. Opiekunem zespołu jest prof. dr hab. inż. Jacek Rąbkowski, Dyrektor Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej. Ich udział w finale to nie tylko ogromne wyróżnienie, ale i szansa na dalszy rozwój kompetencji w dziedzinie nowoczesnych technologii energetycznych.

Źródło: Politechnika Warszawska

Czytaj też: Bezpieczniejsza i wydajniejsza komunikacja? Nowe badanie możliwości kwantowych

Grafika tytułowa: Israel Palacio / Unsplash