Po dwóch tygodniach okresu przejściowego Fortnite znika z Chin

Od kilku miesięcy w kraju obowiązują godziny policyjne dla graczy poniżej 18 roku życia. Mogą oni korzystać z rozgrywek online tylko przez 3 godziny w tygodniu.

Na początku listopada Fortnite, platforma gry Battle Royale, przygotowana przez studio Epic Games, zapowiedziała, że nie będzie już rejestrować nowych graczy. Od wczoraj nie mogą w nią zagrać również ci z dłuższym stażem – Fortnite oficjalnie zamknął wszystkie serwery gry i opuszcza Chiny w odpowiedzi na politykę tamtejszych władz, które postanowiły przykręcić śrubę własnym cyfrowym oligarchom, jak i obcym potęgom, szukającym wejścia na atrakcyjny chiński rynek. 

Czytaj też: Linkedin opuszcza Chiny. Z gigantów zostanie tylko Apple?

Ze względu na regulacje udostępniający grę za darmo Fortnite, który w okrojonej wersji zadebiutował w Chinach w 2018 roku, pozbawiony był możliwości monetyzowania poprzez reklamy. O ile w przypadku twórców czy byłych właścicieli takich serwisów jak Alibaba kluczową przesłanką do rządowych działań były wg wielu komentatorów ich rosnące majątki i niezależność, w przypadku Fortnite i innych tego typu platform jako punkt niezgody najczęściej wskazuje się na przemoc w rozgrywce. Władze wprowadziły w sierpniu “godziny policyjne” dla niepełnoletnich graczy, których mogą dziś grać jedynie w ciągu pojedynczych godzin w piątki, soboty i niedziele i święta.