Płonie las w Czarnobylu! Powinniśmy się bać?

Wojna w Ukrainie utknęła w martwym punkcie, w którym żadna ze stron nie jest w stanie sobie wypracować znaczącej przewagi. Ukraińcy bronią się bardzo dzielnie, a sfrustrowani Rosjanie nie mogąc „popchnąć” dalej ofensywy bombardują miasta i niszczą infrastrukturę naszego południowo-wschodniego sąsiada. Okupowane są także lokalne elektrownie atomowe a wśród nich ta najbardziej niebezpieczna – w Czarnobylu – wokół której wybuchł potężny pożar!

Płonie Czerwony Las w Czarnobylu!

Specjaliści z dziedziny atomistyki zapewniają, że sytuacja wokół samej elektrowni atomowej w Czarnobylu jest stabilna. Radioaktywny reaktor jest otoczony stabilnym sarkofagiem, który powinien przetrwać nawet działania wojenne w tym rejonie. Problem w tym, że wokół elektrowni, na skażonym terenie wybuchł potężny pożar obejmujący ponad 10 tysięcy hektarów obszarów leśnych – w tym słynny Czerwony Las. Ze względu na działania wojenne, niemożliwe jest obecnie podjęcie akcji gaśniczej na wskazanym obszarze.

Czerwony Las to las w pobliżu Prypeci słynny ze względu na rudawoczerwony kolor lokalnych sosen. Obumarły one ze względu na potężną dawkę przyjętego radioaktywnego promieniowania powstałego w wyniku katastrofy w Czarnobylu. Ów las według planów władz ZSRR miał zostać zrównany z ziemią, a same drzewa miały zostać zakopane na składowisku odpadów radioaktywnych. Okazało się jednak, że promieniowanie na tym obszarze było tak potężne, że prace zostały przerwane. Czerwony Las to jeden z najbardziej skażonych obszarów na świecie.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) zapewnia, że obecnie nie mamy się czego obawiać. Niewykluczone jednak, że pod wpływem przemieszczania się mas powietrza pojawi się zagrożenie związane z radioaktywną chmurą izotopów promieniotwórczych niesioną przez front atmosferyczny. W takiej sytuacji jednak zostaniemy poinformowani o tym jak postępować i jakich działań unikać.

Czytaj też: Jak zrezygnować z subskrypcji Microsoft 365?

Pozostaje nam czekać na informacje związane z rozwojem aktualnej sytuacji na wspomnianym, niebezpiecznym obszarze. Mam nadzieję, że kłopoty zostaną zażegnane i że nie pojawi się zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Jeśli pojawią się ważne wieści odnośnie owego pożaru – będziemy Was informować.