Nieziemski eVTOL Hyundaia

Hyundai opracował i ujawnił koncepcję pojazdu eVTOL, nazwanego Supernal, którego wygląd zewnętrzny i wnętrze zapierają dech w piersiach.

To oznacza dynamiczne wejście koreańskiego producenta samochodów na rynek Advanced Air Mobility (AAM). Firma podpisała również protokół ustaleń (MOU) dotyczący współpracy nad wprowadzeniem całkowicie elektrycznego napędu i technologii wodorowych ogniw paliwowych z Rolls-Royce Holdings. 

 

8 zdjęć pokazuje, dlaczego Hyundai Supernal electric VTOL jest nie z tego świata
Źródło: Hyundai Motor Group

W tej chwili producent pracuje nad uzyskaniem certyfikatu pozwalającego użytkować pojazd w Stanach Zjednoczonych od 2028 roku. Wkrótce potem będzie oferowany także w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Prezes Hyundai Motor Group i dyrektor generalny Supernal, Jaiwon Shin, powiedział: „Poświęcamy czas, aby stworzyć bezpieczny, lekki komercyjny eVTOL, który zapewni naszym przyszłym pasażerom bezpieczeństwo i komfort”.

Wnętrze kabiny koncepcyjnej Supernal zbudowane jest z kutego włókna węglowego. Wykonane przy użyciu redukcyjnej metodologii projektowania stosowanej w przemyśle motoryzacyjnym, co zapewnia większą przestrzeń do wygodnego podróżowania.

8 zdjęć pokazuje, dlaczego Hyundai Supernal electric VTOL jest nie z tego świata
Źródło: Hyundai Motor Group

Partnerstwo wykorzysta możliwości lotnicze i certyfikacyjne Rolls-Royce’a oraz technologie wodorowych ogniw paliwowych Hyundai Motor Group i możliwości uprzemysłowienia.

Rolls-Royce Holdings, właściciel luksusowego producenta samochodów Rolls Royce, jest ekspertem w dziedzinie lotnictwa. Firma obsługuje klientów ponad 400 linii lotniczych i leasingodawców w ponad 150 różnych krajach. Współpracuje również z siłami zbrojnymi i marynarką wojenną w wielu państwach świata.

Rob Watson, prezes Rolls-Royce Electrical nie ukrywa sporych planów. „Rynek zaawansowanej mobilności powietrznej oferuje ogromny potencjał komercyjny, a ta współpraca wspiera nasze wspólne ambicje, aby na nim przewodzić”.

Czytaj także: Suzuki inwestuje w eVTOL