PayPal, Visa i Mastercard nie dla Rosji!

Sankcje nakładane na Federację Rosyjską wskutek agresji na Ukrainę odciskają się coraz mocniejszym piętnem na szarych obywatelach. W ostatnich dniach słyszeliśmy o wielu znanych markach wycofujących się z prowadzenia działalności w kraju Władimira Putina. Dziś nie mamy dobrej wieści dla użytkowników kont bankowych. Z Rosji wycofują się bowiem PayPal, Visa i Mastercard!

fot. Mark OFlynn / Unsplash

PayPal, Visa i Mastercard wychodzą z Rosji!

Już wkrótce obywatele Rosji zostaną odcięci od popularnych systemów płatności bezgotówkowej. PayPal, Visa i Mastercard podjęły bowiem solidarną decyzję o wycofaniu swoich usług z rosyjskiego rynku. To oznacza ogromne utrudnienia dla obywateli Rosji. Z dnia na dzień może się bowiem okazać niemożliwym korzystanie z kart płatniczych – czy to w sklepach, czy też w bankomatach. Poniżej stanowiska poszczególnych operatorów.

PayPal:

W obecnych okolicznościach zawieszamy usługi PayPal w Rosji. […] Robimy również wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać naszych pracowników w regionie w tym niezwykle trudnym czasie

Visa:

Jesteśmy zmuszeni do działania po niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę i niedopuszczalnych wydarzeniach, których byliśmy świadkami. Żałujemy, że będzie to miało wpływ na naszych cenionych współpracowników oraz klientów, partnerów, handlowców i posiadaczy kart, których obsługujemy w Rosji. Ta wojna i ciągłe zagrożenie dla pokoju i stabilności wymagają, abyśmy zareagowali zgodnie z naszymi wartościami.

Mastercard:

Mając wszystko na uwadze – i zwracając uwagę na bezprecedensowy charakter obecnego konfliktu i niepewne otoczenie gospodarcze – postanowiliśmy zawiesić nasze usługi sieciowe w Rosji. Decyzja ta wynika z naszych ostatnich działań mających na celu zablokowania dostępu do sieci płatniczej Mastercard wielu instytucjom finansowym, zgodnie z wymogami regulatorów na całym świecie. Dzięki tej akcji, karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez sieć Mastercard. Każda karta Mastercard wydana poza granicami kraju nie będzie działać u rosyjskich sprzedawców ani w rosyjskich bankomatach.

Czytaj też: Elon Musk wspiera Ukrainę! Kolejne dostawy w drodze!

Sankcje stają się coraz bardziej uciążliwe dla Rosjan. Na władzach jednak zdają się one nie robić wrażenia. Miejmy nadzieję jednak, że wywołane przez nie niezadowolenie społeczne stanie się fundamentem ku poważnym zmianom i ku obaleniu zbrodniarza Putina.

Grafika tytułowa: Blake Wisz