Paszporty covidowe użyte przeciwko buntownikom

Największy na świecie kontraktowy producent elektroniki – Foxconn odnotował gwałtowny spadek przychodów w listopadzie po tym, jak firma zmagała się z niepokojami pracowników w największej na świecie fabryce iPhone’ów w Chinach.

Przychody w zeszłym miesiącu wyniosły 14,7 mld USD. To oznacza spadek o ponad 29% w porównaniu z październikiem i ponad 11% w porównaniu z listopadem zeszłego roku.

Foxconn informuje, że spadek był spowodowany „stopniowym wchodzeniem produkcji w sezonowość poza szczytem. A także wpływem epidemii w Zhengzhou na część produkcji”.

Pod koniec października w fabryce wybuchła epidemia COVID. Foxconn walczył o opanowanie sytuacji za pomocą takich środków, jak testowanie i izolowanie zainfekowanych pracowników oraz skuteczne blokowanie zakładu.

W zeszłym miesiącu pracownicy starli się z ochroną w zakładzie w Zhengzhou. Niektórzy zamieścili w mediach społecznościowych swoje skargi na coś, co wyglądało na opóźnienie w wypłatach premii. Foxconn później przeprosił za „błąd techniczny”, który spowodował problemy z płacami pracowników.

Czytaj także: Dostawy iPhone’ów zagrożone? Bunt w chińskiej fabryce!

Wielu pracowników opuściło fabrykę wkrótce po wybuchu zamieszek. Musieli dotrzeć do swoich miejsc zamieszkania na piechotę. Okazało się bowiem, że rząd postanowił wykorzystać tzw. „paszporty covidowe” i zmienił „buntownikom” ich kolor (w aplikacji mobilnej) na czerwony. To w dużym uproszczeniu jest tożsame z wyrzuceniem takiej osoby poza nawias społeczeństwa (nie można wejść do komunikacji miejskiej czy do sklepów).

Aby zachęcić pracowników do powrotu do fabryki, Foxconn ogłosił w zeszłym miesiącu wypłatę dodatkowych premii.

„Obecnie ogólna sytuacja epidemiczna została opanowana, a listopad jest najbardziej dotkniętym okresem epidemii” – podała firma.

Analitycy z Evercore ISI stwierdzili, że problemy w Foxconn mogą wpłynąć na produkcję nawet 8 mln sztuk iPhone’ów w kwartale. Głównie odbije się to na smartfonach z najwyższej półki.

Może to negatywnie wpłynąć na przychody Apple o 5 do 8 miliardów dolarów, dodała firma doradcza.