Osiem nietypowych sygnałów z kosmosu odkryła AI

Peter Ma z Uniwersytetu w Toronto zastosował uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję do analizy danych zebranych przez Instytut Poszukiwania Inteligencji Pozaziemskiej (SETI). Efektem tej pracy jest odkrycie ośmiu, wcześniej niezidentyfikowanych sygnałów pochodzących z kosmosu.

Opierając się na wstępnych wynikach, istnieje niewielka szansa, że ​​nowa metoda mogła odkryć pozaziemskie „technosygnatury”. Oznaczałoby to, że SETI osiągnęła cel, jakim było znalezienie śladów pozaziemskiej inteligencji.

Instytut SETI został założony w 1984 roku. Skanuje niebo w poszukiwaniu sygnałów radiowych, które mogą pochodzić z technologii opracowanej przez inteligentne, obce cywilizacje. Efekty dotychczasowych poszukiwań były zerowe.  

W nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Astronomy, Ma opisuje, w jaki sposób trenował algorytm uczenia maszynowego na 480 godzinach danych z teleskopu z 820 gwiazd zebranych w 2016 roku. Algorytm zidentyfikował osiem interesujących sygnałów, których nie wykryły poprzednie algorytmy.

Ma, w wywiadzie dla serwisu VICE powiedział, że nowa metoda całkowicie usuwa czynnik ludzki z poszukiwań. W przeciwieństwie do poprzednich algorytmów uczenia maszynowego stosowanych do danych SETI. „Ta praca opiera się wyłącznie na sieci neuronowej bez żadnych wspierających ją tradycyjnych algorytmów. Dała wyniki, których tradycyjne algorytmy nie wychwyciły” — wyjaśnił Ma.

Efektem zastosowania metody Ma i uczeni z SETI jest osiem sygnałów, które mogą pochodzić od zaawansowanych gatunków pozaziemskich. Algorytm Ma precyzyjnie wskazał znaki, które „są wąskopasmowymi, dryfującymi sygnałami dopplerowskimi, pochodzącymi z jakiegoś pozaziemskiego źródła”.

Jak wskazuje oświadczenie prasowe Instytutu SETI, „sygnały wywołane zjawiskami naturalnymi mają zwykle charakter szerokopasmowy”. W przeciwieństwie do tych, które zostały wykryte przez algorytm, były wąskim pasmem. To oznacza, że ​​miały wąską szerokość widmową, rzędu zaledwie kilku Hz.

Sygnały wykazywały również szereg właściwości, które sugerują, że nie są spowodowane zakłóceniami z Ziemi.

Czytaj także: Nowa wiadomość dla kosmitów jest gotowa!