Opracowano nowy probiotyk, który dostarcza lek przeciwnowotworowy do jelit!

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis opracowali nowatorską metodę leczenia trudnych do leczenia nowotworów przewodu pokarmowego, wykorzystując probiotyk drożdżowy do podawania immunoterapii bezpośrednio do jelit. Eksperyment przeprowadzony na myszach wykazał, że ta innowacyjna terapia skutecznie zmniejsza guzy nowotworowe. Badania, opisane w czasopiśmie Cell Chemical Biology, wskazują, że zastosowanie probiotyków do dostarczania leków może być obiecującą alternatywą w walce z rakiem.

Według naukowców, wykorzystanie probiotyków w terapii nowotworowej może być modyfikowane, aby leczyć także inne choroby jelitowe, takie jak zapalenia czy choroby autoimmunologiczne. Ich przełomowa metoda dostarcza leki immunoterapeutyczne bezpośrednio do obszarów najbardziej dotkniętych chorobą, co może znacząco poprawić skuteczność leczenia i zmniejszyć skutki uboczne.

Zespół badaczy złożył już dwa wnioski patentowe dotyczące zmodyfikowanego probiotyku, we współpracy z Biurem Zarządzania Technologią Uniwersytetu Waszyngtońskiego. To kolejny krok w stronę komercjalizacji technologii, która może zrewolucjonizować sposób leczenia trudnych do leczenia nowotworów przewodu pokarmowego.

Rak przewodu pokarmowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie, stanowiąc ponad 25% wszystkich przypadków raka. Rocznie na całym świecie na te choroby umiera około 3,7 miliona osób, a liczba ta nieustannie rośnie. Nowe podejście do terapii może stanowić przełom w walce z tymi groźnymi schorzeniami.

Źródło: scitechupdates.com

Czytaj też: Naukowcy stworzyli nanomakaron, ale zjeść go nie można

Grafika tytułowa: Logan Moreno Gutierrez / Unsplash