Olsztyńskie planetarium niebawem ponownie będzie otwarte!

W olsztyńskim planetarium montowany jest nowoczesny sprzęt projekcyjny, a w wieży ciśnień, w której mieści się obserwatorium astronomiczne kończy się remont.

Jak informuje Urząd Miasta Olsztyn oddanie do użytku tych obiektów jest zaplanowane w drugiej połowie grudnia. Wkrótce rozpocznie się szkolenie pracowników planetarium w wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania. Jest ono znacznie bardziej złożone niż wykorzystywane dotychczas, dlatego na jego poznanie będą potrzebować więcej czasu.

Przez 11 lat w przypadku sprzętu komputerowego następuje ogromny postęp. Nowe urządzenia, przede wszystkim oprogramowanie, da nam ogromny wachlarz nowych możliwości. Będziemy mogli pod naszą kopułą podróżować znacznie dalej, niż teraz czy lądować na powierzchni ciał niebieskich – powiedziała dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, Magdalena Pilska-Piotrowska, cytowana w komunikacie.

Planetarium w nowej odsłonie ma zostać udostępnione gościom 20 grudnia. Wówczas widzowie będą mogli wziąć udział w pokazie zatytułowanym „Pierwsze światło” (ostatnia prezentacja z wykorzystaniem dawnego sprzętu, 30 listopada, nosiła tytuł „Ostatni błysk”) i zobaczyć możliwości właśnie zainstalowanej aparatury.

Jak podaje Urząd jeszcze około dwóch tygodni mają także potrwać prace w zabytkowej wieży ciśnień, na co dzień siedzibie obserwatorium astronomicznego. Każdego dnia pomieszczenia zmieniają oblicze. Wystawowe sale przeszły modernizację, zostały też odmalowane, teraz czas na montaż urządzeń i przygotowanie nowych wystaw.

Kolekcja meteorytów

W Olsztynie mamy unikalną w skali kraju kolekcję meteorytów Teraz w końcu będziemy mogli prezentować wszystkie okazy. Poza tym goście będą mogli korzystać z interaktywnych eksponatów i jeszcze lepiej poznawać zagadnienia astronomiczne czy fizyczne – powiedział Ernest Świerczyński z OpiOA.

Na I piętrze obserwatorium powstaje „Doświadczalnia Kopernika”, czyli nowoczesna, multimedialna i interaktywna wystawa o charakterze popularnonaukowym. Natomiast na II piętrze będzie „Gabinet Materii Kosmicznej”. Specjalny system wystawienniczy zapewni odpowiednie oświetlenie i wilgotność, co umożliwi doskonałą prezentację kolekcji meteorytów. Tuż pod kopułą obserwatorium będzie można oglądać najnowsze zdjęcia słońca, zapoznać się z wystawą poświęconą jego aktywności, a także poznać słoneczną prognozę pogody na najbliższy czas.

To jednak nie wszystko, bowiem w pobliżu wieży, w „Ogrodzie Kopernika”, znajdą się repliki instrumentów obserwacyjnych, jakich używał wielki uczony – kwadrant, triquetrum oraz astrolabium. Ustawiona zostanie także replika historycznego teleskopu powietrznego.

Łączna wartość prowadzonych prac to ok. 3,7 mln złotych, z czego ok. 2,2 mln złotych to dofinansowanie unijne.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyn

Czytaj też: Polska konstelacja satelitów MikroGlob coraz bliżej!

Grafika tytułowa: Matthew Ansley / Unsplash