Odszedł z Tik Toka, zajął się grami blockchain

Po dwóch latach spędzonych w Tik Toku Jason Fung opuścił firmę i założył własny startup. Będzie zajmował się grami blockchain.

Fung opuścił Tik Toka w momencie, w którym gigant zaczął mocno rozszerzać swoją działalność w obszarze gier. Próbując (z niezbyt owocnym skutkiem) konkurować z największym rywalem – Tencent.

Gry blockchain budzą coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów, na wartym ponad 300 miliardów dolarów rynku gier. Powodem jest możliwość handlowania przedmiotami w postaci niewymiennych tokenów – NFT.

Jason Fung, który nazwał swój nowy projekt w mało oryginalny sposób – Meta0, powiedział w wywiadzie udzielonym Reutersowi, że do założenia własnej firmy skłoniły go możliwości, jakie otwierają się dla programistów przy pracy nad grami w technologii blockchain.

„W tej chwili, jeśli spojrzysz na dowolnego programistę, który wdraża NFT lub blockchain w swoich grach, musi wybrać pojedynczy blockchain, czy to Polygon, Solana czy Binance Smart Chain. Ale wyobraź sobie bardziej interoperacyjną opcję. Więc zdecydowaliśmy, aby to zrobić. Założyliśmy tę firmę. Porzuciliśmy wygodne życie korporacyjne w TikToku i podjęliśmy gigantyczne ryzyko”. Powiedział Reuterowi Fung, mając na myśli także dyrektor operacyjną TikToka Vanessę Pappas.

Dobry moment?

Nowa firma chce pozyskać fundusze poprzez emisję tokenów, a także od inwestorów venture capital i inwestorów strategicznych. Próbuje wykorzystać moment, w którym większość uznanych firm zajmujących się grami, takich jak Tencent, Sony i Microsoft, nie zaangażowało się jeszcze w technologię blockchain.

Ten trend jest ostatnio hitem inwestycyjnym wśród potentatów od Doliny Krzemowej po Dubaj. Według raportu firmy bankowej Drake Star Partners z kwietnia, przed ostatnim krachem na rynku kryptowalut branża gier blockchain zebrała rekordową kwotę 1,2 miliarda dolarów w pierwszym kwartale. W ubiegłym roku dla sektora zebrano łącznie 3,6 miliarda dolarów.

Po ostatnim krachu, miesięczny wolumen sprzedaży na największym rynku NFT, OpenSea, spadł w czerwcu do 700 milionów dolarów. W porównaniu z 2,6 miliarda w maju i był daleki od styczniowego szczytu, który wyniósł prawie 5 miliardów dolarów.

Czytaj także: Raport Pentagonu o blockchain