Odkryto rydwan w grobowcu z VII wieku p.n.e. we Włoszech

Grób datowany na VII wiek p.n.e. został odkryty w nekropolii Corinaldo w środkowych Włoszech przez badaczy z Uniwersytetu Bolońskiego.

Grób ten składa się z czworokątnego dołu o długości około 12 stóp i szerokości siedmiu stóp, otoczonego dużym okrągłym rowem o średnicy około 100 stóp. Z dołu wydobyto ponad 150 artefaktów, w tym dwukołowy rydwan, brązowy hełm, brązowy kocioł i zestaw brązowych pojemników. Wydobyto również żelazną siekierę do przetwarzania mięsa i ceramikę do serwowania jedzenia.

Uważa się, że grób należał do znanego członka arystokracji Picene, który zamieszkiwał ten region. Jest to drugi grobowiec związany z arystokracją Piceni, który znajduje się w nekropolii Corinaldo. Pierwszy został odkryty w 2018 roku – czytamy na portalu.

Lud Picentes

Między IX a III wiekiem p.n.e. lud znany jako Picentes (Piceni lub też Picentini) przeniósł się z Lacjum w centralnych Włoszech na obszar obejmujący dzisiejsze regiony Marche i północną Abruzję. Większość wiedzy na temat Picentes, jednej z najważniejszych kultur przedrzymskich Włoch, pochodzi z licznych pochówków odkrytych w ciągu ostatnich kilku dekad. Niedawno archeolodzy z Uniwersytetu Bolońskiego odkryli duży grobowiec Picenes datowany na VII wiek p.n.e. w wiosce Corinaldo, niedaleko wybrzeża Adriatyku.

Grób, który szefowa zespołu Federica Boschi nazwała „Grobowcem Księcia Picenian”, pierwotnie był przykryty kopcem. Ma prawie 130 stóp kwadratowych i był otoczony fosą.

Źródło: archaeology.org

Czytaj też: Odkryto wrak statku pierwszego pirackiego „korsarza” z Algieru

Grafika tytułowa: Dean Moriarty / Pixabay