Odkryto kopiec grobowy w Czechach. Może być najstarszy w Europie!

Uważa się, że konstrukcję tę stworzyli przedstawiciele neolitycznej kultury pucharów lejkowatych około 6000 lat temu. Archeolodzy odkryli prawdopodobnie największy w Europie prehistoryczny kopiec grobowy, a prace rozpoczną się tuż przy autostradzie w Czechach.

Według komunikatu Uniwersytetu w Hradcu Králové, kurhan ma długość około 190 metrów, prawie dwa razy tyle, ile długość boiska do futbolu amerykańskiego, a w najszerszym punkcie około 15 metrów i jest zorientowany wzdłuż osi północny wschód-południowy zachód.

Archeolodzy uważają, że grobowiec pochodzi z IV tysiąclecia p.n.e., co oznacza, że jest to jeden z najstarszych pomników nagrobnych, jakie kiedykolwiek znaleziono w Europie.

Data ta odpowiada ludowi pucharów lejkowatych, który żył na tym obszarze między 3800 a 3350 r. p.n.e. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznych naczyń ceramicznych, które często były darami grobowymi w ich pochówkach.

Jak powiedział w komunikacie Petr Krištuf, archeolog z UHK, kurhan „stanowi najdłuższy prehistoryczny kopiec nie tylko w naszym regionie, ale prawdopodobnie w całej Europie”.

Oprócz dwóch centralnych pochówków w kurhanie, które prawdopodobnie należały do wysoko postawionych członków prehistorycznej społeczności, która go zbudowała, w pobliżu zlokalizowano około 30 grobów, które prawdopodobnie pochodzą z tego samego okresu.

Gdzie znajduje się kurhan?

Kurhan odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych przy drodze łączącej miasto Hradec Králové i wieś Sadová, około 88 kilometrów na wschód od Pragi.  Nie był on już widoczny na powierzchni, ponieważ znajdował się na silnie użytkowanym rolniczo terenie, który w pewnym momencie został zrównany z ziemią.

Jedna z osób została pochowana w dole z rynnami po obu stronach i otworami na słupy w rogach, co sugeruje, że mogły zostać pierwotnie umieszczone w drewnianej konstrukcji w kurhanie, która od tego czasu zgniła. Ta osoba została pochowana z naczyniem ceramicznym, które prawdopodobnie zostało złożone jako dobro grobowe, a drugi centralny pochówek zawierał również pięć obrobionych kawałków krzemienia, w tym grot strzały i ostre ostrze.

Pierwsze wyniki pokazują, że monumentalny kopiec grobowy stał tutaj przez wiele stuleci, a w jego pobliżu odbywały się pogrzeby i obrzędy miejscowej ludności. Było to ważne miejsce rytualne i punkt orientacyjny w krajobrazie w tamtym czasie – powiedział Krištuf.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Archeolodzy odkryli sztukę naskalną liczącą 4000 lat. Kto jest jej autorem?

Grafika tytułowa: Bundo Kim / Unsplash