Od napędu nuklearnego, po wodorowy i elektryczny – wyjątkowe koncepty i zeroemisyjne modele Forda 

Ford, amerykański gigant motoryzacyjny, nieustannie podąża drogą do zeroemisyjności, wprowadzając innowacyjne modele i koncepcje pojazdów. Już w 1914 roku, zaledwie kilkanaście lat po założeniu Ford Motor Company, Henry Ford planował wprowadzenie na rynek taniego elektrycznego modelu, widząc w nim przyszłość rodzinnego pojazdu. Mimo ambicji, technologia tamtego okresu nie pozwalała na stworzenie akumulatora o wystarczającej pojemności.

Koncern Ford od zawsze flirtował z zeroemisyjnością

W latach 50. i 60., w czasach fascynacji energetyką atomową, Ford zaprezentował koncepcję Nucleon z małym reaktorem jądrowym. Choć projekt pozostał jedynie w fazie koncepcji, świadczył o nieustannym poszukiwaniu nowych źródeł energii przez inżynierów. Ford powrócił do elektrycznych koncepcji w 1967 roku, prezentując model Comuta. W kolejnych latach powstały eksperymentalne pojazdy, takie jak elektryczna Furgonetka Escort czy seryjny Ranger z akumulatorami niklowo-wodorkowymi.

W 2004 roku Ford zaskoczył świat, wprowadzając pierwszy hybrydowy SUV, Escape Hybrid. Obecnie, najnowsza generacja tego modelu, znana w Europie jako Ford Kuga, oferuje dwie hybrydowe wersje, dostosowane do różnych potrzeb. W 2007 roku futurystyczny Ford Airstream z wodorowymi ogniwami paliwowymi zainaugurował nowy kierunek w produkcji crossoverów. Chociaż Airstream pozostał koncepcją, prezentował zaawansowane technologie związane z wodorem.

W 2022 roku Ford złożył nowy patent związany z wodorowym silnikiem spalinowym, obejmujący jednostkę turbodoładowaną z bezpośrednim wtryskiem wodoru do cylindrów. W połowie 2023 roku Ford rozpoczął trzyletnie testy E-Transita zasilanego ogniwami wodorowymi, badając potencjał tej technologii dla większego zasięgu bezemisyjnej jazdy.

Ford elektryfikuje również swoje legendarne modele. Mustang Mach-E i elektryczny E-Transit już zdobyły uznanie na rynku. Polska premiera modelu Explorer Electric w wrześniu 2023 roku to kolejny krok marki w kierunku zrównoważonej motoryzacji. Wkrótce dołączą do gamy elektryczne wersje modeli Tourneo Courier i E-Transit Courier, podkreślając zaangażowanie Forda w dostarczanie praktycznych i nowoczesnych rozwiązań dla różnych potrzeb.

Ford nie zwalnia tempa, planując wprowadzenie elektrycznej wersji modelu Transit Custom, oferującej imponujący zasięg, zdolność holowania oraz ładowność, potwierdzając tym samym swoje zobowiązanie do zrównoważonej przyszłości motoryzacji.

Czytaj też: Stellantis liderem produkcji samochodów elektrycznych w Polsce

Grafika tytułowa: Bruce Warrington / Unsplash