Obserwatoria FlyEye ochronią Ziemię? Ruszy budowa pierwszego z nich!
Włoski Sąd dał zielone światło Europejskiej Agencji Kosmicznej i Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI) na kontynuowanie budowy pierwszego obserwatorium FlyEye, odrzucając apelację stowarzyszeń ekologicznych.
Pod koniec 2018 roku ESA podpisała umowę z włoską agencją kosmiczną ASI w sprawie budowy pierwszego teleskopu FlyEye na szczycie 1865-metrowej góry Monte Mufara na Sycylii.
Program bezpieczeństwa kosmicznego
FlyEye to planowana sieć czterech obserwatoriów rozmieszczonych na całym świecie. Po uruchomieniu sieci FlyEye będzie ona wykorzystywana przez zespoły Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego ESA do identyfikacji nowych obiektów bliskich Ziemi, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla Ziemi.
Na początku tego roku oczekiwano, że FlyEye-1 zostanie ukończony do końca 2025 roku. Jednak ze względu na opóźnienia spowodowane wstrzymaniem prac na miejscu, jego inauguracja prawdopodobnie przesunęła się o kilka miesięcy. Całkowita planowana inwestycja w obserwatorium wynosi 12 milionów euro.
Więcej o sieci FlyEye
Nazwa FlyEye pochodzi od jego konstrukcji, która naśladuje złożone oko muchy, z pojedynczym lustrem dzielącym przychodzące światło na oddzielne kanały, które są obrazowane przez 16 oddzielnych kamer. Konstrukcja umożliwia teleskopowi obserwację większego pola widzenia.
Po uruchomieniu sieć FlyEye będzie w stanie przeprowadzać nocne przeglądy całego nieba. FlyEye-2 zostanie zbudowany na półkuli południowej i ma zostać uruchomiony do 2028 roku.
Źródło: europeanspaceflight.com
Czytaj też: Bezpłatne Wi-Fi Starlinka na pokładzie samolotów – nowy trend?
Grafika tytułowa: Jad Limcaco / Unsplash