Nowy tryb blokady Apple’a

Gigant z Cupertino poinformował, że wprowadza w systemach iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura ​​nową funkcję bezpieczeństwa – tryb blokady.

W ten sposób chce chronić osoby wysokiego ryzyka, takie jak obrońcy praw człowieka, dziennikarze i dysydenci, przed ukierunkowanymi atakami spyware.

Po włączeniu, tryb blokady zapewni ochronę wiadomości, przeglądania stron internetowych i łączności, która ma blokować programy szpiegujące (takie jak np. Pegasus) używane przez hakerów do monitorowania ich urządzeń Apple po zainfekowaniu ich wcześniej złośliwym oprogramowaniem.

Próby złamania zabezpieczeń urządzeń Apple za pomocą exploitów typu zero-click, których celem są aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak WhatsApp i Facetime lub przeglądarki internetowe, zostaną automatycznie zablokowane. Podatne na ataki funkcje, takie jak podgląd linków, zostaną wyłączone.

„Aby zaprosić społeczność badaczy ds. bezpieczeństwa do współpracy, firma Apple utworzyła również nową kategorię w ramach programu Apple Security Bounty. Chcemy nagrodzić badaczy, którzy znaleźli ominięcia trybu blokady i pomogli poprawić jego zabezpieczenia. Nagrody są podwajane za kwalifikujące się wyniki w trybie blokady, do maksymalnej kwoty 2 000 000 USD. Jest to najwyższa maksymalna wypłaty nagrody w branży”. Poinformował Apple.

Apple pozwał firmę NSO Group, producenta oprogramowania szpiegującego Pegasus w listopadzie 2021 roku. Za celowanie szpiegowanie użytkowników Apple za pomocą technologii nadzoru NSO.

Od grudnia 2021 roku oprogramowanie szpiegujące NSO Group było również wykrywane na iPhone’ach należących do katalońskich polityków, dziennikarzy i aktywistów, fińskich dyplomatów, pracowników rządu Wielkiej Brytanii oraz pracowników Departamentu Stanu USA.

Czytaj także: Czy można chronić się przez Pegasusem? Pomóc mogą narzędzia Amnesty International