Nowy teropod odkryty w Kirgistanie

Odkryte skamieniałości „Alpkarakush kyrgyzicus” są pierwszymi tego typu znaleziskami w Kirgistanie i stanowią dowód na to, że drapieżne dinozaury opiekowały się potomstwem w okresie jurajskim.

Naukowcy ujawnili pierwszego gigantycznego drapieżnego dinozaura, jakiego kiedykolwiek odkryto w Kirgistanie – dalekiego kuzyna, czyli Tyrannosaurus rex. Skamieniałe kości pochodzą od dwóch osobników, które mogą być rodzicem i jego potomstwem.

Potencjalny dinozaur-rodzic miał około 8 metrów długości i ważył ponad 1250 kilogramów. Z kolei potencjalne potomstwo było o około 15% do 20% mniejsze.

Naukowcy nazwali dinozaura Alpkarakush kyrgyzicus, częściowo zainspirowani gigantycznym ptakiem mitycznym z kirgiskiego poematu epickiego „Manas” o nazwie „Alpkarakush” – napisał zespół w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Zoological Journal of the Linnean Society.

Alpkarakush kyrgyzicus należał do grupy mięsożernych rodzin dinozaurów zbiorowo nazywanych karnozaurami, które później obejmowały rodzinę T. Rexa i część większej grupy teropodów, która ostatecznie dała początek żyjącym ptakom.

Pierwszy w Azji Środkowej

Naukowcy odkryli, że nowy karnozaur należał do rodziny zwanej Metriacanthosauridae. Te dinozaury żyły w Azji i Europie w okresie jurajskim (201 milionów do 145 milionów lat temu), ale jest to pierwszy jurajski teropod odkryty w Azji Środkowej na zachód od Chin.

Chociaż powiązanie Alpkarakush z metriakantozaurydami nie jest koniecznie zaskoczeniem, to odkrycie zamyka ogromną lukę w naszej wiedzy o teropodach jurajskich. Doprowadza nas to do ważnych nowych spostrzeżeń na temat ewolucji i biogeografii tych zwierząt – powiedział główny autor badania Oliver Rauhut , kurator Bawarskiej Kolekcji Państwowej Paleontologii i Geologii w Niemczech.

Rauhut i jego współpracownicy wykopali dinozaury w górzystym regionie pustynnym w pobliżu Taszkumyru w zachodnim Kirgistanie.

Większy odkryty okaz był bardziej nienaruszony i zawierał prawie kompletne kończyny tylne, a także kości czaszki i kręgi. Te skamieniałości ujawniły, że A. kyrgyzicus miał wiele unikalnych cech, w tym wystający łuk brwiowy na kości oczodołowej, który w komunikacie opisano jako charakterystyczną „brew”.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Starożytny zatopiony most znaleziony w jaskini

Grafika tytułowa: Solstice Hannan / Unsplash