Nowy standard SIM od Samsunga?

Jeszcze kilka lat temu korzystaliśmy w przypadku naszych smartfonów wyłącznie z fizycznych kart SIM. Z czasem coraz więcej producentów zaczęło stawiać w przypadku swoich droższych modeli na funkcję eSIM. Teraz natomiast dowiadujemy się, że Samsung chce wprowadzić własny standard w tej materii – iSIM.

fot. Samsung

Nowoczesne rozwiązanie dla wirtualnych SIM

Jest to rozwiązanie, nad którym koncern z Korei pracuje razem z Qualcommem. Od standardowego eSIM różni się tym, że nie wymaga montowania na pokładzie smartfona dodatkowych komponentów. Obsługa rozwiązania odbywa się na poziomie procesora (specjalnie osadzony w nim moduł). System operacyjny iSIM dostarczany jest przez Thales.

Twórcy zakładają, że stosowanie iSIM to oszczędność miejsca na płycie głównej smartfona, poprawa jego wydajności energetycznej oraz lepsza ochrona płyty głównej przed zalaniem czy też zakurzeniem. Nie oszukujmy się jednak – mamy do czynienia z rozwiązaniem, które upowszechni się za wiele lat. Wiele wody w Wiśle upłynie zanim operatorzy komórkowi masowo wprowadzą obsługę nowego standardu.

Czytaj też: Xiaomi Mi Band 8 – kolejny przeciek w sieci!

Niemniej jednak takie rozwiązania muszą być opracowywane i z czasem wdrażane, by świat urządzeń mobilnych mógł w pewnej perspektywie czasu się rozwijać. Sama koncepcja nowoczesnego smartfona zatrzymała się już bowiem na pewnym etapie i teraz takie niuanse, jak iSIM będą warunkowały dalszy rozwój naszych kieszonkowych komputerów.

Grafika tytułowa: Qualcomm