Nowy sposób na bezprzewodową energię?

Naukowcom z Uniwersytetu Kolorado w Boulder udało się opracować materiał, który zamienia energię świetlną w mechaniczną. Zasilanie drona, który dzięki zdalnemu zasilaniu będzie mógł latać bez przerwy nie będzie stanowiło już problemu?

Amerykańscy naukowcy stworzyli fotochemiczny materiał, który pochłania energię świetlną i zamienia ją w mechaniczną. Ich zdaniem jest to swoista furtka do zdalnego zasilania różnego rodzaju systemów. Ten materiał składa się z niewielkich kryształów organicznych. Pod wpływem światła kryształki te zginają się i przesuwają. Wygląda więc to pewien rodzaj siłownika zasilanego światłem.

Posługując się przenośnią, można powiedzieć, że pozbywamy się pośrednika. Światło bezpośrednio zamieniamy w odkształcenia naszego materiału – wyjaśnia prof. Ryan Hayward, autor wynalazku opisanego w periodyku „Nature Materials”.

Możemy więc sobie wyobrazić, że zasilamy zdalnie jakiś pojazd latający, albo urządzenia biomedyczne, które wcześniej potrzebowało odpowiedniej baterii. Badacze wskazują, że już wcześniej podejmowano próby wykorzystania tych kryształków, ale w trakcie prób najczęściej pękały. Tym razem udało się stworzyć coś znacznie trwalszego.

To, co budzi w nas entuzjazm, to fakt, że te nowe siłowniki są znacznie lepsze od tych, którymi dysponowaliśmy wcześniej. Reagują szybko, wytrzymują długi czas pracy i potrafią podnosić unosić duże ciężary. Na przykład ważąca 0,2 mg nić podniosła nylonową kulkę o masie 20 mg, czyli tysiąc razy większej – powiedział prof. Hayward.

Naukowcy pracują obecnie nad ulepszenie swojego wynalazku, a przede wszystkim nad zwiększeniem jego wydajności.

Zanim te materiały rzeczywiście będą mogły konkurować z istniejącymi siłownikami, będziemy musieli pokonać pewne wyzwania, zwłaszcza jeśli chodzi o efektywność. Badanie to jest jednak ważnym krokiem we właściwym kierunku i dostarcza nam mapy, jak w ciągu nadchodzących lat możemy dotrzeć do celu – podsumował prof. Hayward

Czytaj też: Łazik Perseverance dostrzegł wielką plamę na Słońcu

Źródło: naukawpolsce.pl, pap

Grafika tytułowa: Hal Gatewood / Unsplash