Nowy silnik dla rakiet nośnych Ariane i Vegi z kluczowym testem
Nowy silnik rakietowy P160C przeszedł udany test na stanowisku BEAP w Europejskim Porcie Kosmicznym w Gujanie Francuskiej. Próba przeprowadzona pod nadzorem Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES) stanowi kluczowy krok w modernizacji europejskich rakiet nośnych Ariane 6 i Vega. Specjaliści podkreślają, że udane odpalenie silnika P160C to istotny kamień milowy w rozwoju przyszłych technologii kosmicznych w Europie.
P160C jest rozwinięciem cenionego już silnika P120C, opracowanego przez ArianeGroup i Avio w ramach wspólnego przedsięwzięcia Europropulsion. To jeden z największych na świecie jednoczęściowych silników rakietowych na paliwo stałe, wykonanych z włókna węglowego. Program rozwoju P160C prowadzony jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i stanowi część szeroko zakrojonych działań na rzecz zwiększenia konkurencyjności europejskiego sektora kosmicznego.
Nowy silnik wyróżnia się zwiększonymi parametrami – jest o metr dłuższy od swojego poprzednika i może pomieścić o ponad 14 ton więcej paliwa stałego. Taka zmiana przekłada się bezpośrednio na większe możliwości transportowe rakiet Ariane 6 i Vega, zwiększając ich ładowność i umożliwiając jeszcze bardziej ambitne misje kosmiczne w przyszłości.
Konstrukcja P160C składa się z trzech kluczowych elementów: kompozytowego korpusu produkowanego przez Avio we Włoszech, nowoczesnej dyszy wytwarzanej przez ArianeGroup we Francji oraz zapalnika wykonanego z kompozytu węglowego przez Nammo w Norwegii. Cały proces integracji oraz załadunku paliwa realizują spółki Regulus i Europropulsion w Gujanie Francuskiej, co pokazuje międzynarodową współpracę w ramach europejskiego programu kosmicznego.
Test kwalifikacyjny P160C nastąpił cztery lata po zatwierdzeniu silnika P120C, który obecnie napędza rakiety Ariane 6 i Vega-C. Sukces nowego testu otwiera drogę do dalszego wzmacniania pozycji Europy na globalnym rynku kosmicznym oraz zwiększenia niezależności w realizacji misji kosmicznych.
Źródło: ESA
Czytaj też: Sejsmometr księżycowy dopuszczony do ostatecznej budowy dla misji Artemis
Grafika tytułowa: David Torres / Unsplash