Nowy rekord świata transmisji danych!

Naukowcy z japońskiego Krajowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) przeprowadzili transmisję danych z szybkością ponad jednego petabita na sekundę przy użyciu standardowego włókna wielordzeniowego (MCF) o średnicy 0,125 mm, donosi TechXplore.

W coraz bardzie połączonym świecie zapotrzebowanie na informacje jest większe niż kiedykolwiek. Istnieje ogromna społeczna presja, aby nasze urządzenia były szybsze i wspierały je bezprecedensową siecią szkieletową transmisji danych.

Na początku tego roku świat obiegła informacja, że połączenia internetowe 10 Gb/s stają się rzeczywistością. Teraz badacze z Network Research Institute w NICT wykazali transmisję danych w petabitach. Dla jasności: 1 Pbit = 1015 = 1 000 000 000 000 000 bitów, czyli 1000 Tb.

Szybkość transmisji danych na przestrzeni ostatnich lat wzrosła wielokrotnie. To właśnie infrastruktura pozwala na prowadzenie wysokiej jakości wideorozmów i oglądanie filmów w rozdzielczości 4K.

Naukowcy pracują nad zaawansowanymi kablami światłowodowymi, które mogą obsługiwać wiele ścieżek propagacji wewnątrz. Jedna z takich metod polega na wykorzystaniu różnych trybów transmisji w jednym rdzeniu.

W grudniu 2020 r. naukowcy z NICT zademonstrowali transmisję petabitową danych przy użyciu 15 trybów w jednym rdzeniu. Jednak, aby ta transmisja działała wydajnie, potrzebne jest również przetwarzanie sygnału do pracy w trybie MIMO (Multiple-input-multiple-output). Oznacza to, że sygnały są szyfrowane podczas przechodzenia przez rdzeń i po odebraniu muszą zostać odszyfrowane przez specjalistyczny sprzęt. Wymaga to zastosowania dedykowanych układów scalonych, a praktyczne wdrożenie tej technologii jest trudne, dopóki nie opracujemy układów na dużą skalę.

Świat zafascynowany 5G, oczekuje się, że nastąpi eksplozja ilości danych, które będą musiały być przesyłane. Technologie takie jak ta bez problemu to zapewniają.

Czytaj także: Nowe światłowody mogą 100-krotnie zwiększyć prędkość Internetu