Nowy przełom w technologii OLED?
Naukowcy z Uniwersytetu Durham i Uniwersytetu w Newcastle opracowali przełomową metodę, która ma potencjał zrewolucjonizować technologię organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED). Technologie OLED znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnych smartfonach, telewizorach i innych wyświetlaczach elektronicznych, a nowe odkrycie może znacząco poprawić ich stabilność i wydajność. Zespół badaczy opracował nową konstrukcję cząsteczek organicznych, które utrzymują swoje właściwości przez długi czas, nawet w trudnych warunkach.
Kluczowym elementem nowej technologii są „sztywno płaskie cząsteczki przenoszące ładunek”, które umożliwiają lepsze zbieranie tripletów. Triplet to proces, który zwiększa wydajność OLED, wykorzystując termicznie aktywowaną opóźnioną fluorescencję (TADF). Dzięki nowemu podejściu, cząsteczki nie ulegają odkształceniu, co zapewnia długotrwałą stabilność i lepszą wydajność urządzeń.
Dotychczasowe wyświetlacze OLED, mimo że charakteryzują się żywymi kolorami i energooszczędnością, borykają się z problemem ograniczonej trwałości. Nowe rozwiązanie może znacznie wydłużyć żywotność tych wyświetlaczy, co w przyszłości zmniejszy potrzebę ich częstej wymiany, oferując korzyści zarówno użytkownikom, jak i producentom urządzeń.
Odkrycie, którym kierował profesor Andrew Monkman, może mieć również zastosowania poza technologią OLED, m.in. w dziedzinach takich jak bioobrazowanie czy fotokataliza, gdzie kluczowa jest stabilna i wydajna emisja światła. Artykuł na temat tej przełomowej technologii został opublikowany w czasopiśmie Nature Communications.
Źródło: Uniwersytet Durham
Czytaj też: Słuchanie muzyki w szpitalach powinno być obowiązkowe?
Grafika tytułowa: Jethro C / PEXELS