Nowy czujnik wykryje Alzheimera 17 lat przed objawami

Lekarze ciągle nagłaśniają fakt, że wczesne wykrycie choroby jest bardzo istotne w przeprowadzeniu skutecznej terapii.

Nie inaczej jest w przypadku choroby Alzheimera. Choruje na nią w przybliżeniu 10 proc. osób powyżej 65. roku życia i 20 proc. powyżej 75. roku życia. Choroba Alzheimera dotyczy ponad 50 milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, że do 2050 roku liczba chorych wzrośnie prawie trzykrotnie.

Zespół badawczy z niemieckiego Ruhr-Universität Bochum, opracował nowy czujnik, który jest w stanie zidentyfikować oznaki choroby Alzheimera we krwi do 17 lat przed pojawieniem się pierwszych objawów klinicznych!

Jak podają uczeni w komunikacie prasowym instytucji, urządzenie wykrywa nieprawidłowe fałdowanie biomarkera białkowego amyloid-betta, które powoduje charakterystyczne złogi w mózgu.

„Naszym celem jest określenie ryzyka rozwoju demencji Alzheimera na późniejszym etapie za pomocą prostego badania krwi. Jeszcze zanim toksyczne płytki będą mogły powstać w mózgu, aby mieć pewność, że terapię można rozpocząć na czas”. Mówi prof. Klaus Gerwert, dyrektor założyciel Centrum Diagnostyki Białka (PRODI) na Ruhr-Universität Bochum.

Naukowcy przeanalizowali osocze krwi pobrane od uczestników badania w latach 2000-2002, a następnie zamrożone. W tym czasie nie zdiagnozowano u nich jeszcze choroby Alzheimera.

Następnie badacze wybrali 68 osób, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera podczas 17-letniego okresu obserwacji i porównali ich z 240 osobami z grupy kontrolnej bez takiej diagnozy. Celem było ustalenie, czy na początku badania w próbkach krwi można było znaleźć oznaki choroby Alzheimera.

„Co zaskakujące, odkryliśmy, że stężenie glejowego fibrylarnego kwaśnego białka (GFAP) może wskazywać na chorobę do 17 lat przed fazą kliniczną. Mimo że działa o wiele mniej precyzyjnie niż czujnik immuno-podczerwony” – powiedział Gerwert.

Wynalazek został już opatentowany na całym świecie. Naukowcy uważają, że jego znaczenie będzie rosło wraz z upływem czasu i dalszym rozwojem medycyny.

Czytaj także: Staropolskie leki pomogą w walce z chorobami?