Nowe zagrożenia cybernetyczne według Raportu HP Wolf Security

Firma HP opublikowała najnowszy raport kwartalny dotyczący zagrożeń cybernetycznych, w którym przedstawiono alarmujące trendy dotyczące nowych metod infekowania urządzeń przez cyberprzestępców.

Domowy i firmowy sprzęt narażony na cyberataki

Jedną z głównych złośliwych kampanii jest DarkGate, wykorzystująca narzędzia reklamowe do zwiększenia zasięgu ataków. Poprzez fałszywe komunikaty o błędach OneDrive, cyberprzestępcy kierują użytkowników do złośliwego oprogramowania DarkGate, zapewniając sobie dostęp backdoor do sieci ofiar. Innym trendem jest odejście od ataków opartych na makrach na rzecz exploitów Office. Ponad 84% prób włamań przez arkusze kalkulacyjne i 73% przez dokumenty Word wykorzystuje luki w aplikacjach pakietu Office.

Raport wskazuje także na wzrost wykorzystania plików PDF przez złośliwe oprogramowanie. W ostatnim kwartale 2023 roku aż 11% programów malware wykorzystało pliki PDF, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi kwartałami. Dodatkowo, cyberprzestępcy wykorzystują platformy takie jak Discord i TextBin do hostowania złośliwych plików, unikając skanerów antywirusowych.

HP Wolf Security, dzięki izolowaniu zagrożeń i monitorowaniu aktywności, uzyskał szczegółowy wgląd w techniki stosowane przez cyberprzestępców. Rejestrując ponad 40 miliardów kliknięć użytkowników w zainfekowane załączniki i strony internetowe, zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom bez wpływu na wydajność pracy. Raport HP szczegółowo analizuje także metody ataków, wskazując, że archiwa są najpopularniejszym sposobem dostarczania złośliwego oprogramowania, a wiadomości e-mail stanowią główne źródło zagrożeń.

Dzięki technologii izolacji HP, ryzyko zagrożeń jest ograniczone, a użytkownicy są chronieni przed nowymi, coraz bardziej wyrafinowanymi atakami cybernetycznymi.

Czytaj też: HP z ambitnymi planami na 2024 rok!

Grafika tytułowa: Towfiqu Barbhuiya / Unsplash