Nowe odkrycia na stanowisku archeologicznym Taposiris Magna w Egipcie
Zespół archeologów z Dominikany i Egiptu, kierowany przez Kathleen Martinez z Universidad Nacional Pedro Henríquez Ureña (UNPHU) w Santo Domingo, dokonał przełomowych odkryć w kompleksie świątynnym Taposiris Magna, na zachód od Aleksandrii. Badania ujawniły cenne artefakty, które rzucają nowe światło na późny okres ptolemejski i starożytną kulturę regionu. Szczególną uwagę zwrócił depozyt znajdujący się po południowej stronie świątynnego muru, zawierający przedmioty o charakterze ceremonialnym, takie jak miniaturowe słoiki, amulety i figurki.
Jednym z najbardziej intrygujących znalezisk jest marmurowa statuetka przedstawiająca królewską kobietę w diademie i charakterystycznej fryzurze, którą Kathleen Martinez uważa za wizerunek Kleopatry VII. Odkrycie uzupełnia wapienne popiersie króla w nakryciu głowy Nemes, które potwierdza ptolemejskie korzenie świątyni. Znaleziska te stanowią istotny wkład w badania nad ikonografią królewską w późnym okresie egipskiej historii.
W kompleksie odkryto także 337 monet, z których część przedstawia Kleopatrę VII, oraz ceramikę datowaną na I wiek p.n.e. Znaleziska te pomagają określić chronologię budowy świątyni. Badacze natknęli się również na pozostałości greckiej świątyni z IV wieku p.n.e., która jest powiązana z systemem tuneli rozciągających się aż do Morza Śródziemnego.
Odkrycia w Taposiris Magna mają ogromne znaczenie dla archeologii i historii starożytnego Egiptu, dostarczając nowych dowodów na kulturowe i polityczne znaczenie tego miejsca w okresie rządów Ptolemeuszy. Prace zespołu wciąż trwają, co pozwala spodziewać się kolejnych fascynujących odkryć.
Źródło: ahram.org
Czytaj też: Niesamowite znalezisko na angielskiej plaży!
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E