Nowa platforma dla urządzeń interfejsu mózg-komputer

Science – startup biotechnologiczny, konkurent Neuralink uruchomił właśnie nową platformę, która ma ułatwić innym firmom szybkie opracowywanie i produkcję urządzeń medycznych.

Platforma nosi nazwę Science Foundry i umożliwia firmom wykorzystanie i rozwijanie wewnętrznej infrastruktury Science, oferując dostęp do ponad 80 narzędzi i usług, takich jak technologie elektrod cienkowarstwowych firmy.

W wywiadzie dla CNBC współzałożyciel i dyrektor generalny Science Max Hodak zauważył, że koszt technologii wymaganej do opracowania urządzeń medycznych jest często „zaporowy” dla startupów, szczególnie znajdującym się na początku działalności. Cena poszczególnych narzędzi waha się od ok. 200 tysięcy do 2 milionów dolarów. Dla wielu startupów taki koszt jest nie do udźwignięcia, ale Hodak ma nadzieję, że Science Foundry może pomóc.

„Mamy nadzieję, że zniesiemy bariery dla innowacji” – powiedział Hodak. „Jest tam grupa inteligentnych ludzi, którzy mają wiele innych pomysłów niż te, które mamy, i chcielibyśmy je udostępnić”.

Firma jest częścią rozwijającego się przemysłu interfejsów BCI (Brain-Computer Interface), czyli interfejsu mózg-komputer. Jest to technologia umożliwiająca komunikację między ludzkim mózgiem a urządzeniami komputerowymi bez użycia tradycyjnych kanałów komunikacji, takich jak klawiatury czy myszki.

BCI wykorzystuje różne rodzaje sygnałów elektrycznych lub biochemicznych generowanych przez mózg, takie jak sygnały elektroencefalograficzne (EEG), sygnały magnetoencefalograficzne (MEG) lub sygnały bioelektryczne mięśni (EMG).

Technologia ta może mieć wiele zastosowań, takich jak kontrola urządzeń dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, komunikacja z osobami, które nie mogą porozumiewać się werbalnie, badania naukowe mózgu oraz poprawa wydajności w grach czy wirtualnych środowiskach.

Sztandarowym systemem BCI firmy Science jest Science Eye — proteza wzroku, której celem jest pomoc pacjentom z dwiema postaciami poważnej ślepoty w przywróceniu niektórych bodźców wzrokowych do ich mózgów.

Czytaj także: Technologia BCI przyciąga miliarderów