Norwegia ma swój port kosmiczny Andoya!

W Norwegii miało miejsce otwarcie kosmodromu Andoya Spaceport, zlokalizowanego w Nordland. Jako pierwsza z nowej infrastruktury skorzysta niemiecka firma Isar Aerospace.

Kosmodrom Andoya Spaceport w przyszłości ma stać się pierwszym w historii miejscem startowym dla rakiet orbitalnych w kontynentalnej Europie. Jak podają eksperci jest to krok milowy w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego.

Nowe centrum kosmiczne jest przeznaczone dla systemów nośnych, wynoszących małe i średnie satelity na orbitę synchroniczną ze Słońcem. Po całkowitym zakończeniu prac, Andoya Spaceport stanie się pierwszym w historii miejscem startowym dla rakiet orbitalnych w kontynentalnej Europie – czytamy na portalu.

Kosmodrom ma być rozbudowywany i będzie wyposażony w kilka platform startowych. Isar Aerospace ma obecnie wyłączny dostęp do pierwszej platformy, gdyż została ona zbudowana zgodnie z wymaganiami systemu nośnego Spectrum, opracowywanego przez niemiecką firmę. Kompleks startowy ma być w pełni przystosowany do startów orbitalnych do 2025 r.

Centrum Kosmiczne Andoya, dawniej będące poligonem rakietowym norweskich sił zbrojnych, było jak dotąd głównie miejscem pracy wyrzutni rakiet sondujących i suborbitalnych, zapewniając operacje zarówno dla misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jak i NASA oraz obsługę eksperymentów naukowych. Od 1962 roku z tego ośrodka wystrzelono w sumie ponad 1200 lekkich konstrukcji w różnych konfiguracjach – czytamy także.

Firma Isar Aerospace podała z kolei, że jest gotowa do końcowych testów swojej rakiety, ale nie przedstawiono jeszcze żadnej daty w tej materii. Spectrum to dwustopniowy system nośny. Ma być zdolny do wynoszenia 1 tony ładunku na niską orbitę okołoziemską lub 700 kg na orbitę synchroniczną ze Słońcem.

Jak podkreśla portal – w Skandynawii w styczniu tego roku otworzono ośrodek startowy Esrange Spaceport, które znajduje się w Kirunie na dalekiej północy Szwecji. Jego plusem jest lokalizacja – daleko od siedzib ludzkich – co pozwala na przeprowadzanie różnych testów i startów większych rakiet.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Supermasywna czarna dziura w odległej galaktyce

Grafika tytułowa: Matt Benson / Unsplash