Niemcy przekładają start swojej rakiety wielokrotnego użytku

Niemiecka agencja kosmiczna DLR poinformowała, że start jej demonstracyjnego, wielokrotnego użytku rakiety nośnej typu flyback został przełożony na termin nie wcześniejszy niż 2025 rok.

Demonstrator Reusable Flight Experiment (ReFEx) został pomyślany w celu ułatwienia zdobycia doświadczenia projektowego i operacyjnego z pierwszym stopniem rakiety wielokrotnego użytku ze skrzydłami. Demonstrator ma długość 2,7 metra, rozpiętość skrzydeł 1,1 metra i masę około 450 kilogramów.

Po wystrzeleniu z Koonibba Test Range w Australii na pokładzie brazylijskiej rakiety dźwiękowej VSB-30, ReFEx zakończy fazę powrotu misji na trajektorii porównywalnej do trajektorii powracającego skrzydlatego pierwszego stopnia. Podczas kolejnej fazy demonstrator przejdzie z prędkości hipersonicznej do lotu poddźwiękowego, zanim wyląduje na brzuchu.

DLR rozpoczęła pracę nad ReFEx w 2017 roku. Wówczas agencja przewidywała, że demonstrator może zostać uruchomiony już w 2021 roku. W listopadzie 2023 roku ogłosiła, że ukończyła model strukturalny ReFEx i że trwają ostateczne testy przed uruchomieniem w 2024 roku – czytamy na portalu.

W maju 2024 r. South Launch, firma zarządzająca działaniem Koonibba Test Range, zaktualizowała harmonogram startów, przesuwając start ReFEx z 2024 r. na 2025 r. Zmiana ta została potwierdzona przez DLR na zaktualizowanej stronie projektu opublikowanej w zeszłym miesiącu.

Jak podaje portal branzowy ReFEx nie jest jedynym europejskim demonstratorem rakiety wielokrotnego użytku, którego potwierdzoną datę startu przesunięto z 2024 r. Pierwszy lot Temidy zaplanowano obecnie na 2025 r., a debiut Kallisto nie jest spodziewany przed końcem 2025 r. lub początkiem 2026 r.

Źródło: eurospacefight.com

Czytaj też: Nowe satelity Starlink są znacznie jaśniejsze od starszych?

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash