Niemcy, Francja i Japonia zbadają księżyce Marsa

W trakcie Paris Air Show doszło do podpisania umowy o współpracy trzech państw przy japońskiej misji naukowej Martian Moons eXploration (MMX). Celem projektu jest zbadanie pochodzenia dwóch księżyców Marsa: Fobos i Deimos. Start misji start planowany jest na połowę lat 20. XXI wieku.

Jak donoszą media przedstawicieli agencji kosmicznych Japonii (Japan Aerospace Exploration Agency; JAXA), Niemiec (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt; DLR) oraz Francji (Centre National D’Etudes Spatiales; CNES) podpisali umowę o współpracy przy japońskiej misji naukowej Martian Moons eXploration W projekt zaangażowana jest także amerykańska agencja kosmiczna NASA.

W ramach kooperacji strona francuska i niemiecka zobowiązane są dostarczyć łazik. W momencie podpisania porozumienia otrzymał on nazwę IDEFIX.

Naukowcy chcieliby uzyskać między innymi odpowiedź na pytanie czy Fobos i Deimos to przechwycone asteroidy lub fragmenty, które połączyły się po gigantycznym zderzeniu z Marsem. Dodatkowo zakłada się, że sonda zbada mechanizmy ewolucji powierzchni księżyców. Po eksploracji księżyców naukowcy zakładają, że misja powróci na Ziemie. Jej powrót potrwa około roku.

W misji weźmie udział japońska sonda badawcza MMX, natomiast strona niemiecka i francuska jest odpowiedzialna za dostarczenie łazika, który w momencie podpisania umowy międzynarodowej otrzymał nazwę IDEFIX. Jeśli chodzi o MMX, urządzenie składa się z trzech modułów: eksploracyjnego, który posiada nogi do lądowania, niektóre instrumenty badawcze oraz łazik IDEFIX. Moduł ten połączony jest z elementem powrotnym, który zabierze próbkę Fobosa na Ziemię, natomiast drugi moduł połączony jest z trzecim – napędowym, zawierającym silniki oraz zbiorniki paliwa – czytamy na portalu.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja z pomocą polskiej medycynie

Łazik IDEFIX

Łazik o bajkowym imieniu opracowywany przez stronę francuską i niemiecką powinien zostać w pełni zakończony latem 2023 r. Teraz trwają prace końcowe w siedzibie CNES w Tuluzie. Inżynierowie przeprowadzili do tej pory montaż niezbędnych komponentów takich jak: komputery pokładowe, panele słoneczne, systemy zasilania, a przede wszystkim system komunikacji ze statkiem kosmicznym MMX.

Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z CNES i DLR w ramach misji MMX, która ma na celu wyjaśnienie pochodzenia księżyców marsjańskich i procesu ewolucji sfery marsjańskiej poprzez zebranie próbek z jednego z dwóch księżyców Marsa – Fobosa – po raz pierwszy w historii kosmosu – powiedział Hiroshi Yamakawa, prezes JAXA

Źródło: Spece24.pl/JAXA

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash