Nasza Droga Mleczna różni się od innych galaktyk?

Zdaniem naukowców Droga Mleczna może ogromnie różnić się od pozostałych galaktyk, a ciemna materia jest w niej rozłożona zupełnie inaczej niż przewidywano.

Astrofizycy doszli do takiego wniosku badając prędkości orbitalne gwiazd poruszających na obrzeżach Drogi Mlecznej. Obecnie uważa się, że nasza galaktyka nie różni się od innych znanych galaktyk spiralnych. Chodzi przede wszystkim o ruchy gwiazd.

Prędkość z jaką wirują odległe o dziesiątki tysięcy lat świetlnych gwiazdy, wydają się akademicką ciekawostką. Tymczasem to właśnie one dają nam pojęcie o tym jak zbudowana jest nasza galaktyka. Ich prędkość wirowania powinna odpowiadać rozkładowi ciemnej materii na jej obszarze – czytamy na portalu.

Tymczasem jak wskazują naukowcy wystarczy sięgnąć dalszych gwiazd, a teoria ta przestaje się zgadzać. Prawdopodobnie ten problem pojawia się na dystansie ponad 80 000 lat świetlnych.

Przy tych odległościach jesteśmy dokładnie na skraju galaktyki, gdzie gwiazdy zaczynają gasnąć. Nikt nie badał, jak materia porusza się w tej zewnętrznej galaktyce, gdzie tak naprawdę jesteśmy w nicości – powiedziała Anna Frebel z MIT.

Jak zwracają uwagę naukowcy od kilku lat realizowany jest projekt Apache Point Observatory Galactic Evolution Experiment, w którym zaangażowane są teleskopy naziemne w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku. . Ich zasięg to gwiazdy oddalone do ok. 100 000 lat świetlnych i wśród nich są właśnie obiekty, które wirują zbyt wolno.

To stawia ten wynik w sprzeczności z innymi pomiarami. Gdzieś dzieje się coś podejrzanego i naprawdę ekscytujące jest ustalenie, gdzie to jest, aby naprawdę uzyskać spójny obraz Drogi Mlecznej – powiedziała Lina Necibadiunkt fizyki MIT.

Prawdopodobnie w centrum naszej galaktyki musi być mniej ciemnej materii. Być może również naukowcy posługują się błędnymi wyobrażeniami na temat rozkładu ciemnej materii w obszarze Drogi Mlecznej lub błędnie interpretowane są działające w niej siły grawitacyjne.

Źródło: wp.pl

Czytaj też: Kosmiczny statek towarowy Cygnus w drodze na ISS

Grafika tytułowa: Denis Degioanni / Unsplash