Nastolatkowie z okresu paleolitu. Czy dojrzewali tak samo jak ich dzisiejsi rówieśnicy?

Analiza około tuzina nastolatków, którzy żyli w epoce paleolitu ujawnia, że wchodzili oni w okres dojrzewania mniej więcej w tym samym czasie, co współcześni nastolatkowie. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku dziewczynek.

Zdaniem archeologów, którzy badali szkielety nastolatków zmarłych w Europie między 10 000 a 30 000 lat temu, większość nastolatków z epoki lodowcowej zaczęła dojrzewać mniej więcej w tym samym czasie, co ludzie w czasach współczesnych. Jednak u niektórych osób dojrzewanie fizyczne było opóźnione, prawdopodobnie z powodu ich trudnego i niebezpiecznego stylu życia.

Międzynarodowy zespół badaczy badał szkielety 13 nastolatków odnalezione w siedmiu stanowiskach archeologicznych we Włoszech, Rosji i Czechach. Badanie zostało opublikowane w Journal of Human Evolution. Naukowcy szczegółowo opisali tam wykorzystanie „markerów dojrzewania” na szkieletach w celu oszacowania różnych etapów dojrzewania u nastolatków, którzy zmarli w okresie górnego paleolitu.

Zdaniem głównej autorki badania Mary Lewis, bioarcheolog z University of Reading w Wielkiej Brytanii, chociaż nie jest zaskakujące, że starożytny Homo sapiens przeszedł przez te same etapy dojrzewania co my, zaskakujące jest, że rozpoczął dojrzewanie mniej więcej w tym samym wieku – 13,5 roku – „co sugeruje, że ten przedział wiekowy jest zgodny z potencjalnym „genetycznym planem” początku dojrzewania płciowego u człowieka”.

Zmiany u kobiet

Jednakże jedną główną różnicę między nastolatkami z epoki lodowcowej, a współczesnymi można dostrzec w szacunkach dotyczących menarche, czyli początku menstruacji. Chociaż wielkość próby badawczej jest niewielka — zaledwie pięć kobiet z tego okresu – doszli oni do wniosku, że wiek menarche nie był wcześniejszy niż 16-17 lat. W dzisiejszej populacji USA średni wiek, w którym rozpoczyna się menstruacja, wynosi 11,9 roku. Jednak w nowoczesnych populacjach łowców-zbieraczy przedział ten jest późniejszy, około 13-17 lat.

Powszechnie błędnie uważa się, że dzisiejsi nastolatkowie wchodzą w okres dojrzewania znacznie wcześniej. Ale widzimy, że dzisiejsi nastolatkowie podążają za schematem, który pozostał w dużej mierze niezmieniony przez tysiące lat – zaczynają dojrzewać mniej więcej w tym samym wieku, co ich krewni z epoki lodowcowej – powiedziała April Nowell, archeolog paleolityczna z University of Victoria w Kolumbii Brytyjskiej.

Nowell powiedział, że dla archeologów badanie nastolatków i procesu dojrzewania na przestrzeni dziejów jest kluczem do zrozumienia zarówno indywidualnej zmienności procesu dojrzewania, jak i kulturowego znaczenia okresu dojrzewania w minionych społeczeństwach, na przykład tego, czy nastolatkowie byli traktowani inaczej przez swoje społeczności.

Źródło: Livescience.com

Czytaj też: Odkryto koszary z czasów Ramzesa II

Grafika tytułowa: Trnava University / Unsplash