Najbogatsi biednieją

Indeks Miliarderów Bloomberga śledzi fortuny 500 najbogatszych ludzi na świecie. Według niego wartość netto aktywów Muska, Bezosa i Gatesa spadła w tym roku łącznie o 115 miliardów dolarów.

Bloomberg twierdzi, że najbogatszym człowiekiem jest nadal Elon Musk, którego „oszczędności” szacuje się na 224 miliardy dolarów.

Powodem spadku wartości najbogatszych ludzi na Ziemi są spadki giełdowe, które miały miejsce w okresie ostatnich pięciu miesięcy. Według Indeksu Miliarderów Bloomberga wartość Muska spadła o 46,4 miliarda, Bezosa o 53,2 miliarda, a Gates zbiedniał o 15,1 miliarda dolarów.

Większość bogactwa Muska i Bezosa jest związana z akcjami Tesli i Amazona – firm, które obaj założyli. Udziały Gatesa w Microsofcie, którego był współzałożycielem, są obecnie stosunkowo skromne.

Musk ma 15,6% udziałów w Tesli o wartości około 122 miliardów dolarów. Wartość liczona po tym, jak udziały w producencie samochodów elektrycznych spadły w tym roku o prawie 37%. W kwietniu nabył również 9,2% udziałów w Twitterze. To skłoniło inwestorów do kwestionowania jego zaangażowania w Teslę i pomogło obniżyć jego wartość. Musk sprzedał akcje Tesli o wartości 8,4 miliarda dolarów, aby sfinansować swoją kolejną ofertę przejęcia o wartości 44 miliardów dolarów.

Gates ma bardziej zdywersyfikowany portfel, co pomogło mu przetrwać wyprzedaż na giełdzie. Fundacja Gatesów, organizacja filantropijna, którą założył wraz ze swoją byłą żoną, jest zabezpieczona w Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. W tym roku wzrósł on o ponad 5%. Gorzej wygląda sytuacja z firmami technologicznymi. Przeszły one w ostatnich miesiącach gwałtowną korektę w obliczu presji inflacyjnej i spadku zaufania konsumentów.

Bezos, który założył Amazon, nadal posiada około 50 milionów udziałów w firmie o wartości około 115 miliardów dolarów. Akcje spadły w tym roku o prawie jedną trzecią, ale nadal są warte prawie 1,2 biliona dolarów – znacznie więcej niż wycena Tesli na 786 miliardów dolarów po prawie 37% spadku – podaje Bloomberg w swoim raporcie.

Czytaj także: Deepfake z Muskiem oszukuje posiadaczy kryptowalut