Najbardziej luksusowy samochód elektryczny świata

Premiera Rolls-Royce Spectre to długo wyczekiwany moment w branży motoryzacyjnej. Pierwsze zapowiedzi elektrycznego, superluksusowego coupé oblegają internet niemal od roku. Dziś producent rozwiewa wszelkie wątpliwości i w końcu prezentuje gotowy model.

„Samochód elektryczny jest idealnie bezgłośny i czysty. Nie ma zapachu ani wibracji. Powinien stać się bardzo przydatny, gdy można zorganizować stałe stacje ładowania”. Te słowa wypowiedział aż 122 temu Charles Stewart Rolls, jeden z dwóch założycieli firmy.

Spectre został zaprojektowany jako następca Phantom Coupé. Będzie kosztował między 348 500 USD jak Cullinan SUV i 460 000 USD Phantom sedan. Kształt jest charakterystyczny dla Rolls-Royce’a. Z dużą osłoną panteonu z przodu zwieńczoną Spirit of Ecstasy. Zarówno grill, jak i rzeźba zostały zoptymalizowane pod kątem aerodynamicznym.

Źródło: Rolls-Royce

Samochód jest duży, jego wymiary to 5453 mm długości i 2080 mm szerokości, waży 2975 kg. Został opracowany na nowej platformie Architecure of Luxury. Ostateczna moc i osiągi supercoupe są ciągle udoskonalane. Według wstępnych danych, Spectre będzie miał wyjściowo 577 koni mechanicznych i 900 Niutonometrów, które pozwolą mu pokonać sprint od 0 do 100 km/h w 4,4 sekundy. Zasięg ma wynosić około 418 kilometrów.

Rolls-Royce skupił się na stworzeniu najbardziej luksusowego samochodu elektrycznego na świecie. Pomoże mu w tym zaawansowane zawieszenie Planar, którego system pozwala na odłączenie poszczególnych stabilizatorów pojazdu i umożliwia niezależne działanie każdego koła. Zapewnia to niezwykle płynną jazdę i powoduje, że w kabinie nie czuć praktycznie żadnych niedoskonałości z jezdni.

W Spectre znajdziemy najbardziej zaawansowany technologicznie kokpit spośród całej gamy marki Rolls-Royce. Większość samochodów tego producenta posiada charakterystyczną podsufitkę w świecące „gwiazdy”. Teraz projektanci poszli o dwa kroki dalej i zainstalowali gadżet również na boczkach drzwi. Znajduje się tam 4796 świecących punktów.

Teraz możesz mieć drzwi starlight, a także dach starlight.
Źródło; Rolls-Royce

Nowy Rolls-Royce Spectre zacznie trafiać do klientów za rok, w czwartym kwartale 2023.

Czytaj także: Nowy rekord świata prędkości elektryka